İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Olumlu karşıladı

Son güncelleme tarihi 26 Ekim 2021

Haber: Sibel Yeşilmen

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle Diplomatik ilişkiler hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanlığı kaynakları da, “Erdoğan Büyükelçiliklerden gelen mesajları olumlu karşıladı” değerlendirmesini yaptı. Benzer açıklama diğer Büyükelçiliklerden de geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise 18 Ekim’deki Kavala çağrılarının Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesiyle tutarlı olduğunu söyledi. Price, “Biden yönetimi, ortak öncelikler üzerinde Türkiye ile işbirliği arayaşında” dedi. Büyükelçi Satterfield’ın Türkiye’de görevinin başında olduğunu söyledi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de yaptığı değerlendirmede şu görüşleri paylaştı:

“Türkiye Cumhuriyeti yüksek bir diplomatik birikime sahiptir. Ülkemizde görev yapan tüm diplomatlar için bu son derece değerli bir birikimdir.Milletimiz, misyonunun gerekliliklerine riayet eden ve milletlerimiz arasındaki bağları güçlendiren tüm diplomatik temsilciliklere en iyi şekilde ev sahipliği yapmaktadır. Devletimizin egemenlik hakları konusundaki hassasiyetimiz tartışma konusu değildir.Milletimizin ve devletimizin ülkemizde görev yapan diplomatlara karşı misafirperverliği dünyaca ünlüdür. Kurallara riayet ederek ülkemizle kendi ülkeleri arasındaki bağları güçlendirmek için çalışan diplomatlar her zaman takdir edilmektedir.

Bütün bu gelişmeler Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sürerken yaşandı. Hafta sonu yaşanan diplomasi trafiğinde bulunan bu formül ile böylece yaşanan kriz sona ermiş oldu. Zaten dün yazdığım yazıda da krizin yumuşayacağını belirtmiştim.

18 Ekim’de ABD’nin Ankara Büyükelçiliği sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Almanya, Fransa, Hollanda, Kanada, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka ve Yeni Zelanda ile birlikte Türkiye’den Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması istenmişti.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT