İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB ile “Kıbrıs kriteri” gerginliği

Last updated on 10 Eylül 2016

23_ve_24_fasillarin_acilmasini_bekliyoruz_1473415035_402

“Türkiye-AB Üst Düzey Siyasi Diyalog Toplantısı” Ankara’da yapıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB  Bakanı Ömer Çelik ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn katıldı.

AB Bakanı Çelik, Avrupa ve AB için sıkıntılı bir dönemde, Brexit, ekonomik krizler ve göç krizinin Avrupa için yeni meydan okumalar ortaya koyduğuna değinerek, “Tüm bunların merkezinde, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yakınlaşması sonucu, en büyük çözüm üretenin, en büyük katkı verenin Türkiye olduğu bir kez daha görülmüştür. Dolayısıyla her zaman belirttiğimiz gibi Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin kalbi katılım müzakereleridir.” dedi.

Türkiye’nin AB’ye üye olamayacağına ilişkin değerlendirmelerin açık bir çifte standart olduğunu kaydeden Çelik, “Türkiye zorluklarla mücadele ederken nasıl bir ortaksa, Avrupa Birliği’nin istikrarını ve Avrupa Birliği’nin mekanizmalarını paylaşmak açısından da aynı şekilde bir ortaktır.” ifadelerini kullandı.

“23. ve 24. fasılların açılmasını bekliyoruz”

Türkiye’de demokratik mücadele ve demokratik kurumların altını çizen çeşitli reformlara imza atılmaya devam edildiğini anlatan Çelik, geçen dönemde “Ekonomik ve Parasal Politika” başlıklı 17’inci faslın ve “Mali ve Bütçesel Hükümler” başlıklı 33’üncü faslın açıldığını hatırlattı.

Çelik, “Yeni dönemde müzakerelerin kalbini oluşturan basın özgürlüğü, temel haklar ve hürriyetler gibi konular içeren fasılların (23 ve 24. fasıllar) açılmasını bekliyoruz. Bu konularda çok fazla eleştiri dile getiriliyor. Bu eleştiriler gerçekten demokrasi ve insan hakları konusunda bir ilerleme amacı taşıyorsa o zaman buyurun bu fasılları açalım diyoruz.” diye konuştu.

AB Bakanı Çelik, 23 ve 24’üncü fasılların bu dönemde açılmasının AB açısından bir samimiyet testi olacağını belirterek, “Biz Türkiye olarak bu fasılların ve enerji ve diğer konularda konuştuğumuz diğer tüm fasılların açılmasına hazır olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz.” dedi.

 Hahn, Türkiye’nin AB ile müzakerelerinde yeni fasılların açılmasıyla ilgili olarak “Biz de ümit ediyoruz ki Kıbrıs konusunda bir çözüm bulunur, bu da Türkiye ve AB için pozitif bir sinyal olur. Böylece AB, 23 ve 24. fasılları açmak için inisiyatif alır. Biz bununla ilgili hazırlıklarımızı zaten yaptık” dedi.

‘BİR ÜLKENİN TAVRINI ENGELLEYEMEMESİ, AB’NİN ZAFİYETİNİ GÖSTERİYOR’

Çavuşoğlu ise yeni fasılların açılması için kriterler arasında Kıbrıs sorununun bulunmadığını vurgularken “Ama fiili bir durum var ortada. Biz bundan bağımsız olarak Kıbrıs sorununun çözümü için katkı sağlıyoruz. AB’den de daha fazla katkı bekliyoruz. Fakat bir ülkenin, fasılların açılmasını bloke etmesini engelleyememesi zaten AB’nin birçok sorunu çözme konusundaki zafiyetinin başka bir göstergesi” dedi.

‘AB’İN ZAAFI DEĞİL, BUNLAR BİZİM KURALLARIMIZ’

Hahn ise Çavuşoğlu’na cevaben “Bir fiili durum söz konusu. Ama bu fasılların açılmasıyla ilgili olarak şunu söyleyebiliriz; bununla ilgili komisyon içerisinde iç hazırlık çalışmalarının tamamlanması gerekiyor, ondan sonra üye ülkeler oybirliğiyle karar verecekler 23 ve 24. fasılların açılmasıyla ilgili. Sayın Çavuşoğlu’na katılmıyorum, bu AB’nin zaafı değildir, bunlar sadece bizim kurallarımız” dedi.

 AB Bakanı Ömer Çelik de kriterleri bildiklerini hatırlatarak, “biz bunlarda tenzilat istemiyoruz ama başkaları da zam yapmaya kalkmasın” dedi. Çelik, Güney Kıbrıs’ın Türkiye ile ilişkileri bloke etmesinin” doğru olmadığını söyleyerek, bunun AB ruhunu zedelediğini sözlerine ekledi. (Kaynak: Çeşitli ajanslar)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!