İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Charlottesville’de, ırkçıların gösterisini protesto eden grubun üzerine araba sürüldü. 1 ölü. Polis helikopteri düştü, 2 ölü

Bir sürücünün aracını hızla Charlottesville’deki göstericilerin üzerine sürmesinin ardından bir kişinin öldüğü belirtildi.

Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde dün akşamdan beri beyaz ırkın üstünlüğünün savunanların gösterileri var.

Dün akşam meşalelerle yürüyen göstericiler, bugün de ‘Sağı Birleştirin’ protestosu için kent sokaklarındaydı.

Dün ve bugün de beyazların üstünlüğünü savunanlarla karşı gruplar arasında arbede yaşandı. Olaylar sonra Virginia Valisi bölgesel olağanüstü hal ilan etti, sağcı grupların düzenlediği gösteri izinsiz ilan edilerek, göstericilerden protestolarına son verilmesi istendi.

Bu açıklamalar sonrası, özel bir araç sürücüsü, aracını hızla sokakta yürüyen ve sağcı göstericileri protesto eden karşıt grubun üzerine sürdü. Olayda bir kişi yaşamını yitirdi. Hastane yetkilileri de 19 kişinin yaralandığını belirtti.

Yetkililer aracın sürücüsünün yakalandığını açıkladı ancak kimliği hakkında bilgi vermedi.

New Jersey’de basına konuşan Başkan Trump, ‘pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti’ kınadığını söyledi. Kentte yasal düzenin yeniden sağlanması çağrısı yapan Trump, ‘hiçbir vatandaşımız güvenlikleri hakkında korku duymamalı’ dedi.

Bir grup beyaz ırkın üstünlüğüne inanan gösterici, Cuma gecesi Virginia Üniversitesi kampüsünde ellerinde meşalelerle yürüyüş düzenlemişti. ‘Bugün düzenlenen gösteride de yine karşıt gruplar arasında çatışmalar yaşandı, Virginia Valisi olağanüstü hal ilan etti.

Başkan Trump da son yaşanan olaylar öncesi Twitter’dan yazdığı mesajda, Charlottesville kentinde çıkan olayları kınadı.

‘Nefret karşısında birlikte olmalı ve nefreti kınamalıyız’ diyen Trump, bu tarz şiddet olaylarının Amerika’da yeri olmadığını da belirtti.

Cuma gecesi yapılan yürüyüşe katılanlarla, karşıt protesto yapan göstericiler arasında da küçük bir arbede yaşanmış, polis en az bir kişi tutuklamıştı.

Bugünkü ‘Sağı Birleştirin’ isimli protesto, Amerikan İç Savaşı sırasında, köleliği savunan güney eyaletlerinin komutanı olan General Robert E. Lee’nin kampüste bulunan heykelinin kaldırılması planına karşı.

Virginia Valisi Terry McAuliffe, Cuma gecesi beyaz ırkın üstünlüğü yanlısı göstericilerle karşıt protestocular arasında yaşanabilecek olaylara karşı Ulusal Muhafız Birlikleri’ni alarm durumuna geçirdiğini de belirtmişti.

Polis helikopteri düştü

Charlottesville’deki ırkçı grupların protestolarını izlemekle görevli olduğu belirtilen polis helikopteri bir golf sahası yakınında düştü. Helikopterde bulunan polis teşkilatı mensubu 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Federal Havacılık İdaresi helikopterin eyalet polisine ait olduğunu teyit ederken, Virginia Eyalet Polisi kazayla ilgili soruşturma başlattı. 

Kaynak: Amerika’nın Sesi-Anadolu Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!