İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD-Türkiye ilişkilerinde kriz derinleşiyor: ABD’den YPG ordusu açıklaması ve Türkiye’den gelen tepkiler

Haber: Sibel Yeşilmen

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin askeri kolu YPG’nin ordu kurmasına ilişkin ABD’den açıklama geldi.

Terör örgütü DAEŞ’e karşı kurulan uluslararası koalisyonun öncüsü ABD, “Milislerden yeni bir sınır güvenlik gücü için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Sınır güvenlik birimi adı altında oluşturulacak ordunun 30 bin kişilik olacağı belirtildi. Ordunun Türkiye ve Irak sınırları boyunca faaliyet göstereceği ifade edildi. Kurulacak yeni birim PYD’nin ana bileşenini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin altında operasyon gösterecek.

Dışişleri’nden açıklama

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Terör örgütü PYD/YPG’nin ABD desteğiyle Suriye’de sözde “Kuzey ordusu” kurmaya hazırlandığı yönünde uluslararası basında yer alan haberler üzerine, ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı 10 Ocak günü Bakanlığımıza çağrılarak izahat talep edilmişti. 

Bu kez, DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Sözcüsü tarafından yapılan bir açıklamaya atıfla, kısmen PYD/YPG unsurlarından oluşacak ve PYD/YPG güdümlü sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin (SDF) komutasında faaliyet gösterecek 30.000 kişilik sözde “Suriye Sınır Güvenliği Gücü” oluşturulması amacıyla Koalisyon’un “SDG”yle birlikte çalıştığı yönünde haberler çıktığı görülmektedir.

Türkiye, DEAŞ’la sahada mücadelenin ve DEAŞ’tan kurtarılan alanlardaki istikrarlaştırma faaliyetlerinin bir başka terör örgütü olan PYD/YPG’yle işbirliği yapılarak yürütülmesinin yanlış ve sakıncalı olduğunu her düzeyde ve platformda müteaddit kereler bildirmiştir.

Öte yandan, sözde “Suriye Sınır Güvenliği Gücü” oluşturulması konusunda Koalisyon üyesi sıfatıyla Türkiye’ye danışılmamıştır. Koalisyonun sözkonusu kararının Koalisyonun hangi  üyelerinin onayıyla alındığı da bilinmemektedir. Tek taraflı atılan adımları Koalisyon’a mal ederek açıklamak, DEAŞ’la mücadeleye de zarar verebilecek son derece yanlış bir harekettir.

ABD’nin taahhütleriyle ve beyanatlarıyla çelişen şekilde PYD/YPG’yle işbirliğinin sürdürülmesi suretiyle ulusal güvenliğimizi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan bu tür girişimler asla kabul edilemez. Bu hatalı yaklaşımda ısrar edilmesini kınıyor ve Türkiye’nin ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedir olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sert çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da fabrika açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Şimdi affedersin kıçı kirli bazıları bize sınırda tehdit sallıyor. Kusura bakmasınlar YPG, DEAŞ’mış… Topunuz gelin. Ne olursa olsun tepenize ineceğiz. Şu anda zaten obüslerle vuruyoruz, vurmaya da devam edeceğiz. Kabuğumuza çekilip de sizin vurmanızı mı bekleyeceğiz? Eğer stratejik ortaksak bunu biizmle yapmak zorundasınız. Terör örgütü bir başka terör örgütüyle yok edilemez. Dediğimiz noktaya gelecekler. Biz kendi kararımızı verdik. Operasyonlar devam ediyor. Hangi tuzakları kurarlarsa kursunlar 2023 hedeflerimize ulaşmamıza mani olamayacaklar.

Genç bir nesil en önemli zenginliktir. Bütün gücümüzü oradan alacağız. İnsanın içinde olmadığı ekonomi hiç bir zaman güç değildir. Ekonomide emek, istihdam tüm bunlar insanın türevidir. Tüketim orada, üretim orada…Öyleyse neye ihtiyacımız var? İnsana.Bunu başarmamız lazım. Madenlerimizin ham halleriyle satılmasına eskiden beri hiç gönlüm razı olmadı. Ama ihraç edildi. Ondan sonra oradan onları işlenmiş olarak almışızdır. Madenciliğimizle ilgili teknolojilere büyük önem veriyoruz.

Türkiye’ye yüzbinlerce otomobil satan ama tek kuruşluk yatırım yapmayanlara bu ülkenin neler yapabileceğini göstereceğiz. Otomobil pazarında en son teknolojiyle kısa sürede önemli bir yere gelebileceğimize inanıyorum. Savunma Sanayii’nde bunu yapabileceğimizi gösterdik. Geçtiğimiz 15 yılda hayata geçirdiğimiz projeler sayesinde bir çok alanda dışa bağımlılıktan kurtulduk. Tabi bu noktaya gelmek kolay olmadı.Önümüze akla hayale gelemeyecek engeller çıkartıldı. Atılan imzalardan geri dönülmesinden başta olmayan nice konunu önümüze çıkartılması gibi pek çok sorunu çözmek zorunda kaldık.

Sizler de görüyorsunuz. Müttefikimiz dediğimiz ülke tüm ikazlarımıza rağmen sınırlarımı boyunca bir terör ordusu kurmakta ısrar ediyor. Bunun Türkiye’den başka hedefi olabilir mi? Amerika’nın artık niyetini açıkça ifade etmesinden memnuniyet duyarız. Şimdi artık Amerika ülkemiz sınırları boyunca bir terör ordusu kurduğunu ikrar etmiştir. Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır. Orada 30 bin kişilik bir terör örgütü kurmuşsun. Eee…4 Bin 800 dolusu silah göndermiş. ne gönderrirsen gönder. 30 bin kişilik ordu orada seni temsil edemeyecek stratejik ortağının karşısında rezil rüsva olacaksın. Biz tüm müttefiklerimize şunu söyledik; katil sürüsüyle aramıza girmeyin. TSK Afrin ve Münbiç meselesini halledecektir. Hazırlıklar tamamlanmıştır. Bu ordunun adı kalleşler ordusudur. Bu böyle bilinsin. Eğer Amerika bu canilerle geleceğini kurmak istiyorsa kendi bilir ama biz buna izin vermeyeceğiz. Ülkemizde kurulan tezgahı darmadağın edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:
Sınırlarımız boyunca terörist ordusu kurmaya çalışanlara destek olanların oyunlarına gelmeyeceğiz. Hakaretleri cevapsız bırakmayacağız. Burada özellikle NATO’ya da bir serzenişim var: Ey NATO, siz ortaklarınızdan birine herhangi bir sınır tecavüzünde, tacizinde bulunanlara karşı tavır almakla da mükellefsiniz. Peki şu ana kadar siz ne tür bir tavır aldınız? Bunu kendilerine duyurduk, duyuruyoruz. Belçika’daki Genelkurmay Başkanımız bu konuları görüşecek.”

Dün Irak’ta oynanan oyunu bozduk. Suriye’deki oyunun kalbine Fırat Kalkanı operasyonu ile hançer sapladık. İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç’ten başlayarak Suriye’deki diğer terör yuvalarını da birer birer dağıtacağız. Buna ne müttefikimiz gibi gözüküp de bizi sırtımızdan vurmaya kalkanlar engel olabilir, ne de siyasetçi görünümlü marjinal terör destekçileri mani olabilir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!