İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ada’da mektup diplomasisi. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu Anastasiadis’e görüşme çağrısı yaptı (1541)

portre2

NTV’den Selim Sayarı’nın haberine göre, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’e bir mektup göndererek  müzakerelerin yeniden başlaması konusunda bir yol haritası belirlenmesi için mümkün olan en kısa zamanda bir görüşme yapmayı önerdi.

Eroğlu Anastasiadis’e gönderdiği mektupta, Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm getirecek müzakerelere en kısa zamanda başlanması yönündeki kararlılığını dile getirdi ve bu sürecin “sonuç alıcı görüşmeler” olması gerektiğine işaret etti.

Eroğlu, en kısa sürede Anastasiadis’le bir araya gelerek, iki tarafın da tamamen mutabık kalacağı bir yol haritası belirlenmesini istiyor. Bu çerçevede Eroğlu, iki liderin biraraya gelerek, sonuç alıcı müzakerelerin yöntemiyle takviminin de görüşülmesini teklif ediyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Rum lider Anastasiadis’e 3 gün önce gönderdiği iyi niyet mektubunun bir kopyası, Kıbrıs’daki çözüm çabalarını yürüten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a da iletildi.

 

Sibel Yeşilmen

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!