İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara’dan sert tepki: Şiddetle reddediyoruz

Haber: Sibel Yeşilmen

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bizim gemimiz uluslararası hukuka, denizcilik hukukuna, teamüllere, NATO üyesi olmaktan dolayı NATO gemilerine karşı münasebetleri çerçevesinde gayet uygun hareket etmiştir.”Fransa Savunma Bakanı herhâlde olayları karıştırdı, basına yaptığı bir açıklamada tekrar Türkiye’yi suçlayıcı bir dil kullandı. ” diyerek, “Bunu şiddetle reddediyoruz, böyle bir şey asla söz konusu deği” dedi.

Bakan Akar başkanlığında, video konferans toplantısı gerçekleştirildi.  Savunma ve güvenlik konuları kapsamında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, terörle mücadele harekâtları ve Koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlerin de ele alındığı toplantıda Bakan Akar, “TSK, NATO içinde etkin, caydırıcı ve saygın rolünü en etkin şekilde, en üst düzeyde uyguladı, uygulamaya devam ediyor. Operasyonlar, tatbikatlar, fiilî durumlara baktığınızda beşinci sıradayız. Finans yönünden, NATO’ya sağlanan destek bakımından Türkiye Cumhuriyeti Devleti sekizinci sırada. Ayrıca savunma, planlama havuzunda da biz ilk sıradayız, tahsis ettiğimiz birlikler, imkân ve kabiliyetlerle. Dolayısıyla bizim NATO ile olan ilişkimizi hiç kimse yargılayamaz. Bizim oradaki katkılarımızı herkesin görmesi, anlaması, göz ardı etmemesi lazım. Bu, ne hakka ne adalete ne müttefiklik ruhuna ne de ittifakın içinde üyeler arasındaki ilişkilere uygundur.”

 NATO’nun bölge ve dünya barışına katkı sağlaması için TSK’nın Afganistan’dan, Kosova’ya, Akdeniz’den Adriyatik’e kadar birçok yerde faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Bakan Akar, “Bu konuda kimse söz söyleme hakkına sahip değil” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de bunun farkında olduğunu ve her fırsatta dile getirdiğini vurgulayan Bakan Akar, geçen aylarda Fransız yetkilileri tarafından ortaya atılan “Fransız askerî gemisinin taciz edildiği” iddialarını da anımsattı.

Ortaya atılan iddiaların gemiler ve karargâhlarda yapılan araştırmalar sonucunda yalanlandığını, buralardaki tüm verilerin orijinal şekliyle askerî ve sivil NATO makamlarına teslim edildiğini aktaran Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Fransızların ortaya attığı iddiaların asılsız olduğu, gerçeği yansıtmadığı açık ve net şekilde ortaya çıktı. Netice olarak oradaki Fransız makamları, NATO makamlarının çalışmalarını da yavaşlatma etkisiyle bu konuları örtbas etmeye kalkmışlardı. Fakat daha sonra Fransa Savunma Bakanı herhâlde olayları karıştırdı, basına yaptığı bir açıklamada tekrar Türkiye’yi suçlayıcı bir dil kullandı. Bunu şiddetle reddediyoruz, böyle bir şey asla söz konusu değil. Bütün bilgiler elimizde. Bizim gemimiz uluslararası hukuka, denizcilik hukukuna, teamüllere, NATO üyesi olmaktan dolayı NATO gemilerine karşı münasebetleri çerçevesinde gayet uygun hareket etmiştir. ‘Tacize uğradım’ diyen gemiye de yakıt ikmali yapan Türk Deniz Kuvvetleridir, bunun da bilinmesi lazım. Bizim NATO içindeki fonksiyonumuz, görevlerimiz her geçen gün artan bir şekilde devam etmektedir, derinleşmektedir. Görevlerimizi en iyi şekilde yapma gayretindeyiz. Ayrıca Türkiye’nin AB hedefi de Sayın Cumhurbaşkanımızın da birçok kez gündeme getirdiği gibi devam etmektedir, bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Sonuç olarak bu hadise ile alakalı Fransa’dan hâlâ biz özür bekliyoruz, olayın gerçeklerini görmelerini ve kabullenmelerini bekliyoruz. Bu zorunlu.”

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights