İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

15 Temmuz’un 1. yılı… Büyükelçi Murat Karagöz: “80 milyon olarak birlikte çok güzeliz”

Haber: Sibel Yeşilmen

Türkiye’nin Amman Büyükelçiliği’nde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri kapsamında bir tören düzenlendi. 

Büyükelçilik İkametgâhı bahçesinde Büyükelçi Murat Karagöz’ün ev sahipliğindeki törende Azerbaycan Büyükelçisi, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, THY, Türk-Ürdün Dostluk Derneği üyeleri, Bayır Bucak Türkmenleri,  Ürdün’deki bazı aşiret liderleri ile Ürdün’de yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’deki üniversitelerden mezun Ürdünlüler  yaklaşık 300 kişilik kalabalık bir topluluk hazır bulundu. 

Tören şehitler anısına saygı duruşunun yapılması,  İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim okunması ile başladı. Türkçe dualar edildi.

Büyükelçi Karagöz’den jest

Büyükelçi Murat Karagöz konuşmasına başlamadan önce bir ilke de imza attı. Atatürk büstüne günün anlamı için hazırlanan çelengi tek başına değil  TSK ve Emniyet Teşkilatı adına Büyükelçilik Silahlı Kuvvetler Ataşesi ve Koruma Amiri ile birlikte koydu.  

 “Örnek bir Anavatan savunması”

Murat Karagöz konuşmasında, “15 Temmuz gecesi Türk halkı tarihe ve dünyaya örnek bir anavatan savunması yapmıştır. Bunun dünyada çok fazla emsali olduğunu sanmıyorum. O gece demokrasimiz gitti geldi. 15 Temmuz’da Türk demokrasisi ve devleti bir güç ve sebat sınavından geçti ve bu sınav geçildiği için gururluyuz” diye konuştu.  

Büyükelçi Karagöz  Türk halkının 15 Temmuz gecesi “sözkonusu olan vatansa gerisi teferruattır” sözünü en veciz şekilde kanıtladığını ve dökülen kanın ulu önder Atatürk’ün “muhtaç  olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” sözündeki kan olduğunu, FETÖ’nün riyakarlık, gizlilik ve ketumiyete dayanan bir terör örgütü olduğunu belirtti. Büyükelçi Karagöz, FETÖ’nün diğerlerini kötüleştirerek kendini yüceltmeye dayalı bir anlayışı temsil ettiğini, kendisinden olmayanı “insandışılaştırdığını” hayatlarında da tahribat yarattığını vurguladı. Bu zihniyetteki darbecilerin o gece karşılarında insan değil yok edilmesi gereken bir kitle gördüklerinin altını çizdi.

“İyi ki Türkiye kurtuldu, Ürdün de kalmazdı”

Büyükelçi 8 aydır görev yaptığı Ürdün’de karşılaştığı Ürdünlülerin yanına gelerek 15 Temmuz darbe teşebbüsünün başarısız olmasından duydukları memnuniyeti de “İyi ki Türkiye kurtuldu, sabahlara kadar o gece dua ettik. Ürdün de kalmazdı” sözleriyle ifade ettiklerini bildirdi. Büyükelçi Karagöz bu çerçevede o gecenin birçok Ürdünlü tarafından bir bayram olarak görüldüğünü ve “Bayramınız kutlu olsun diyerek elini sıkan çok sayıda Ürdünlü olduğunu da belirtti.

“Unutmayacağız

Büyükelçi Karagöz konuşmasını 15 Temmuz sonrasında o gecenin kahramanlarının ve yaşananların elbette unutulmayacağını belirtirken başka unutulmaması gereken şeylerin de olduğunu kaydetti ve onları ise şöyle sıraladı:

 “Bakanlığım dahil bürokraside TSK’da yargıda ve Emniyet Teşkilatında geçen yıllarda hak mağduriyetine uğrayanları, komploları, devletin kurucu değerlerini, ortak değerlerimizin farklılıklarımızdan daha fazla olduğunu, demokratik laik ve sosyal hukuk devleti olduğumuzu, ötekileştirmenin nelere yol açtığını, hoşgörülü, yardımsever, misafirperver bir toplum olduğumuzu, eğitimin ailede başladığını ve ömür boyu sürdüğünü, kerameti kendinden menkul bir kainat imamının peşinden gitmenin, insanların saf ve temiz duygularıyla oynamanın bize ne kadar pahalıya mal olduğunu, çok çalışmamız gerektiğini, ülke olarak başkalarına değil en çok kendimize güvenmemiz gerektiğini, dar günümüzde yanımızda olanları da Türkiye’nin tökezlemesini arzı edenleri de UNUTMAYACAĞIZ! Genciyle, yaşlısıyla, zenginiyle, fakiriyle, eğitimlisi, eğitimsizi ile 80 milyon olarak “Birlikte çok Güzeliz” ve Allah Türkiye ve Türk milletine böyle bir geceyi bir daha yaşatmasın”

Büyükelçi Karagöz’ün konuşması davetlilerden büyük alkış aldı.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!