İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM Genel Kurulu’nda kritik oylama yarın. ABD üstü kapalı tehdit etmeyi sürdürüyor: “İsimleri not edeceğiz”

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Genel Kurulunda ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili yapılacak oylamada ABD’nin olumsuz oy veren ülkelerin isimlerini alacağı uyarısında bulundu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Genel Kurulunda Perşembe günü Kudüs konusunda yapılacak oylamada üye devletlerin kullanacakları oyların Beyaz Saray’a bildirileceğini söyledi. Haley, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “BM bizden her zaman daha fazla şey yapmamızı ve daha çok vermemizi istedi.

Dolayısıyla, biz Amerikan elçiliğini nereye açacağımız konusunda bir karar verirsek, geçmişte yardım ettiklerimizden bizi hedef haline getirmesini beklemeyiz. Perşembe günü kararımızı eleştiren bir oylama yapılacak ve ABD oylamadan isimler alacak” ifadelerine yer verdi.

“ABD BİR KENARA YAZACAK”

Haley Twitter adresinden ise “BM’de bizden her zaman daha fazlasını yapmamız ve vermemiz istendi. O nedenle ABD halkının isteğiyle büyükelçiliğimiz nerede olacağıyla ilgili bir karar alırken yardım ettiklerimizin bizi hedef almasını beklemiyoruz. Perşembe günü seçimimizi eleştiren bir oylama olacak. ABD isimleri bir kenara yazacak” ifadelerini kullandı.

​Geçen hafta ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) Mısır’ın sunduğu Kudüs tasarısıyla ilgili oylamada, 15 üye arasında aleyhte oy kullanan tek ülke olarak yalnız kalmıştı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!