İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Büyükelçi ile yaşanan krizde son durum. Noktalandı mı?

Son güncelleme tarihi 9 Ağustos 2022

Sibel Yeşilmen

Fenerbahçe taraftarlarının, Şampiyonlar Ligi’nde Dinamo Kiev ile oynadığı maçta yenilince yaptığı Vladimir Putin tezahüratları sonrasında Ukrayna ile Fenerbahçe arasındaki gerilimde son durum dikkat çekici. Sizler için derledim.

İlk açıklama Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’dan gelmişti. Büyükelçi, “Futbol adil bir oyun. Dün Dynamo Kyiv daha güçlüydü. Fenerbahçe taraftarlarından, ülkemizi bombalayan Rus katil ve saldırgan lehine destek sözlerini duymak çok üzücüdür. Dost Türkiye halkına Ukrayna’ya ’ya desteği ve taraftarların uygunsuz eylemlerine ilgili değerlendirmesi için minnettarım.” açıklamasında bulunmuştu. Ukrayna Dışişleri Sözcüsü de yaptığı açıklamada taraftarların bu davranışını eleştirmişti.

Ukrayna Fenerbahçe’den özür dilemesini istiyordu.

Ardından Fenerbahçe Spor kulübü şu açıklamayı yaptı:

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda sahamızda oynanan Dynamo Kyiv maçında, rakip takımın golünden sonra tribünlerin bir bölümünden duyulan; kulübümüzü temsil etmeyen, kulübümüzün kurumsal duruşunu hiçbir şekilde yansıtmayan bir söyleme karşı bu açıklamayı yapıyoruz.
 
Fenerbahçe Spor Kulübü olarak etki alanımızla her daim hem ülkemizde hem de dünyada toplumsal ve insani konularda farkındalık yaratmaya özen gösteriyor; bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz.
 
Kulübümüz savaş sürecinin başlangıcı olan 24 Şubat 2022 tarihinde bu sürece dair tepki veren ilk kulüp olmuştur.
 
Tüm resmi mecralarımız aracılığı ile dile getirdiğimiz mesajımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Savaş; yüreklilik değil, korkaklıktır! #SavaşaHayır
 
Ayrıca bu hassasiyetimizin en büyük örneklerinden bir diğeri de; Ukrayna’da barışa dikkat çekmek ve maddi-manevi katkı sağlamak amacıyla ‘Barış İçin Futbol’ diyerek Shakhtar Donetsk ile nisan ayında sahamızda oynadığımız dostluk maçı ve Shakhtar Donetsk takımını her konuda yanlarında olarak günler boyunca ülkemizde ağırlamamızdır.
 
Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bu konudaki duruşumuz ve sürecin ilk gününden itibaren tavrımız tüm kamuoyunun malumudur.
 
Dünkü maçın 58. dakikasında rakip takımın bazı oyuncularının, özellikle geçmişte ülkemizde bir takımda forma giyen yedek kalecilerinin gol sonrası sergilemiş olduğu abartılı hareketler, tribünlerin bir bölümünün galeyana gelmesine ve 120 dakika süren maç içerisinde sadece 20 saniye süren bir reaksiyona sebebiyet vermiştir.
 
Sebebi her ne olursa olsun tribünlerimizin bir bölümünden yükselen reaksiyonu Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kesinlikle kabul etmiyoruz.
 
Kulübümüzün duruşunu ve değerlerini asla temsil etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza mal edilmesi ve kulübümüze sorumluluk atfedilmesi de adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir.
 
Geldiğimiz noktada; bu konu üzerinden hem ülkemizin hem de kulübümüzün töhmet altında bırakılmasını, yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde gündem yapılmaya çalışılmasını ve konunun siyasetle ilişkilendirilmesini kınıyoruz.
 
Bu gündem vesilesiyle Fenerbahçe Spor Kulübü olarak spor ve siyasetin birbirinden her zaman ayrı tutulması gerektiği noktasındaki duruşumuzu bir kez daha tüm kamuoyuna hatırlatıyoruz. 
 

Sonrasında da Fenerrbahçe Başkanı Ali Koç bir açıklama yaptı ve özür dilemeyeceklerini söyledi. “Hayır dilemeyeceğiz. Ukrayna’nın da Dışişleri Sözcüsünün, Büyükelçisinin hadsiz söylemlerinden dolayı onlar bizden özür dilemeli. Siz herhalde maçta bulunmadınız medyada her konumuza maydonoz olan rakip taraftarların sosyal medyada yaptığı çalışmalardan etkilenmiş olmanız lazım. Özür dilememizi istemeniz Fenerbahçe spor kulubüne hakarettir” değerlendirmesinde bulundu. Koç bu kez Ukrayna’dan özür talebini vurguladı.

Tüm bu gelişmeler sonrasında Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi bir açıklama daha yaptı. Büyükelçinin son açıklaması gerginliğe noktayı koymuş görünüyor, bakalım Ali Koç’un buna bir değerlendirmesi olacak mı? Ancak Fenerbahçeli taraftarların bu son açıklamanın ardından da Büyükelçiye sert tepkiler vermeye devam ediyor.

Büyükelçi son açıklamasında şunları söyledi:

Hatırlatıyorum: 1. Ukrayna’da dehşet verici bir savaş var. Rusya düşman, Putin katildir; 2. Türkiye dost, futbol tutku, Fenerbahçe güçlü takımdır; 3. Yanlış anlaşılmaları diyalog yolu ile düzeltiyoruz. Mektup ve açıklaması için Fenerbahçe’ye teşekkür ediyorum; 4. Burada noktalıyoruz ve Rus propagandasının istifade etmesine müsaade etmiyoruz.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT