İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Kesinlikle küçümsenmemeli ama…

Son güncelleme tarihi 31 Mayıs 2021

Haber: Sibel Yeşilmen

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Ankara ziyareti tartışmalı geçmişti. Basın toplantısında kameralar önünde Türkiye’yi Doğu Akdeniz konusunda eleştirmiş, Çavuşoğlu buna karşılık vermiş ve ortam gerilmişti. Ancak Çavuşoğlu’nun Atina ziyareti öyle olmadı. Kritik konularda olmasa dahi aşı sertifikası konusunda Türkiye ve Yunanistan anlaştı. Kameralara tartışma görüntüleri yansımadı. Gerçi iki Bakan soru da almadı, sadece basın açıklaması yaptı ve kameralar önünden çekildi. Yani negatif bir görüntü görmedik. Kucaklaştılar, herşey pozitifti.

Çavuşoğlu, “Artık somut projeler üzerinde eylem ve iş birliği odaklı çalışmaya başladık. 25 maddede görüş birliğine vardık” dedi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: “Türkiye ile aşı sertifikasında anlaşmaya vardık, iki ülke vatandaşları seyahat yapabilecek” dedi.

Komşu Türkiye ve Yunanistan’ın bu tür pozitif görüntüler vermesi, açıklamalar yapması önemlidir, gereklidir. Bu nedenle gözden kaçmamalıdır, küçümsenmemelidir. Ama elbette sorunlar hala ciddi boyutta masadadır, bu da gözden kaçmamalıdır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Atina’da, ” Türkiye olarak Yunanistan’la ön koşulsuz olarak ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için bundan sonra görüşmeye hazırız” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’da.

Çavuşoğlu, bugün Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu Yunanlı mevkidaşı Denias ile görüştü.

Çavuşoğlu, Yunanistan ziyaretiyle ilgili, “Atina’ya pozitif gündemle gidiyoruz. Pozitif ağırlamıştık, karşı taraftan da aynı yaklaşımı bekliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu ilk olarak Batı Trakya’da soydaşlarla bir araya geldi, ardından Atina’ya geçti.

Cavuşoğlu, Batı Trakya’da Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’yle görüştü. Çavuşoğlu, müftülerle yaptığı görüşmenin ardından Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Müftülerimizin çalışmaları, Türk Azınlığın birlik ve beraberliğinin korunması ve güçlendirilmesine büyük katkı sağlıyor” ifadesini kullandı.

Çavuoşğlu Gümülcine’de Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret etti.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT