İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Moskova’da yoğun görüşmeler… MİT Başkanı Hakan Fidan Suriye İstihbaratının başı Memlük ile bir araya geldi. Libya’da ateşkes için taslak metin ortaya çıktı. Hafter yarın sabaha kadar ek süre istedi

Last updated on 14 Ocak 2020

Haber: Sibel Yeşilmen

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in Ankara görüşmeleri sonrasında Libya diplomasisi artan bir hızla sürüyor. Moskova, Ankara ve Berlin hattında kritik görüşmeler gerçekleşiyor. Libya için çözüm arayışları sürerken, MİT Başkanı Hakan Fidan’dan da sürpriz bir görüşme geldi. Suriye İstihbaratının başındaki Ali Memlük ile bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye ile Suriye arasındaki bu temasın yıllar sonra bu düzeyde olması açısından görüşme büyük önem taşıyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Moskova’daki görüşmeler sonrasında bir açıklama yaptı ve ateşkes için bir taslak metnin ortaya çıktığını, Sarraj tarafının bu metni kabul ettiğini, Hafter tarafının ise yarın sabaha kadar süre istediğini söyledi.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Libya’da bir ateşkes sağlanması için gün boyunca çalıştık. Bir taslak metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde Hafter tarafından gelen değişiklik önergelerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık. Metin nihai hale geldikten sonra imzalanarak bize teslim ettiler. Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar süre istediler. Yarın sabah Hafter tarafı da metni imzalarsa sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden taraflar yazılı olarak da dile getireceklerdir. Siyasi sürecin hızlanması için çalışacağız.”

Öte yandan bugünCumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi. Gündemin ana maddesini Libya’daki son gelişmeler oluşturdu.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova’da devam eden görüşmelerin olumlu istikamette olduğunu söyledi. Erdoğan: “Halihazırda ateşkesin ahdi bir temele oturtulması amacıyla da gayret göstermekteyiz. Bu çerçevede yakın zamanda bir ateşkes antlaşmasının imzalanmasını özellikle temenni ediyorum. İtalya’nın bu kulvarda gösterdiği çabaları da takdirle karşılıyoruz.” dedi.


Almanya da hafta sonunda Libya konulu bir Berlin Konferansı düzenlemeyi planlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Berlin Konferansı’na katılmak üzere 19 Ocak Pazar günü Almanya’ya gidecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!