İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Balgat’ta, Dışişleri koridorlarında bu da konuşuluyor. Bu konuyu es geçmek olmaz. Dışardan atanan meslek dışı Büyükelçiler”


Ankara’da, Dışişleri’nin nabzını tutmaya devam ediyorum. Bir önceki yazımda FETÖ’nün Dışişleri Bakanlığına verdiği hasardan bahsetmiştim. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Bakanlık’ta toplam 568 personel ihraç edildi.  Bunlardan 463’ü Kariyer Memuruydu. Bu da yaklaşık yüzde 21’e tekabül ediyor. Bu durumun yol açtığı personel eksikliğini gidermeye yönelik olarak Bakanlık sınavlar açmaya devam ediyor.

Şu anda Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplam personel sayısı 6 bin 235. Bunlardan Bin 729’u merkezde 4 bin 506’sı ise yurtdışında görevli. Diplomatik Kariyer Memuru sayısı bin 850. Türkiye bu rakamlarla en çok dış temsilciliği bulunan ülkeler sıralamasında beşinci sıraya yükselmiş bulunuyor.

Tüm bunlar güzel,hoş. Liyakatın hakkaniyetli bir şekilde büyük oranda gözetildiği nadir kurumlardan birisi olan Dışişleri’nde ancak bir konu var ki diplomatlarımızın canını biraz da olsa sıkmaya devam ediyor. Fakat o kadar nazik insanlar ki siz üzerinde durmadan, haffçe sıkıştırmadan yine de konuşmayı çok sevdikleri bir konu olmadığını söyleyebilirim.

Dışardan atanan Büyükelçiler konusu.Yıllarca mesleğin inceliklerini öğreniyor, onlarca hizmet yılı geçiriyorsunuz ve artık o çok istediğiniz Türkiye Cumhuriyetini dışarda layıkıyla temsil etme zamanınız gelmiş, Büyükelçi ünvanı alıp dışarıya gideceksiniz. Hooppppp bir başkası hem de meslekten dahi olmayan, koridorların havasını koklamayan, Bakanlıkta dirsek çürütmeyen bir diğeri gelip o ünvanı alıp, önemli de bir başkente atanıveriyor. Kaldınız mı öyle?

Şu anda 6 başkentte sözkonusu durum yaşanıyor. Dolayısıyla en az 6 diplomatımız bu nedenden dolayı görevini yapamaz hale geliyor. 

Elbette siyasi karar, elbette kimsenin bir şey söylediği yok, öyle takdir edilmiş  ama… ama…. 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!