İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Ankara’dayım ve Dışişleri koridorlarının nabzını tutuyorum” Sibel Yeşilmen yazdı: “Az personelle çok iş yapan fedakar insanlar topluluğu”


Ankara’dayım. Gelme nedenim Dışişleri Bakanlığı koridorlarında yaşananları ilk ağızlardan öğrenmek, moda tabiriyle Bakanlık koridorlarının nabzını tutmak.

Elbette konuştuğum insanların isimleri bende saklı. Amaç zaten kimlerin anlattığı değil anlatılanlar. 2 cümle belki de yaşananların özeti: ‘Eskiden 12 kişiyle yaptığımız işi şimdi 6 kişiyle çıkarmaya çalışıyoruz” “FETÖ’nün Devlete zararını ben sana nasıl anlatayım. 50-60 yıl önceki kadro seviyesiyle çalışıyoruz”.

Evet Bakanlıkta her dokunduğum  kişiden bin ah işitiyorum ve hepsinin ortak konusu yüzde 25 personeli FETÖ’den dolayı ihraç edilen Bakanlığın özellikle deneyimli memur yoksunluğu. Hemen hemen her Büyükelçilik FETÖ’den dolayı 1-2 memurunu kaybetti. Bir de kayıplar Elçi-Müsteşar seviyesinde olunca mevcut durumda birçok işi Büyükelçiler bizzat yapmaya başladı. Üçüncü Katip-İkinci Katip arkadaşların mesleği öğrenmesi için zamana ihtiyaç var. İlk günlerde bazı personel kaydırmaları ile geçici olarak bu sorun azaltılmaya çalışıldı ama elbette yeterli olmadı. Dolayısıyla Büyükelçilerin iş yükü 3-4 katına çıktı, herşeye yetişmek hakikaten zorladı ve neredeyse imkansız.

Makina çalışıyor ama nasıl çalışıyor? Türkiye’nin en prestijli kurumlarından olan ve hala saygınlığını yitirmeden nitelikli, Devletini seven, donanımlı, çalışkan ve fedakar Dışişleri kadroları  ile çalışıyor. Az personelle çok iş yapmaya devam eden fedakar insanlar topluluğu diyorum ben onlara. Türkiye Cumhuriyetini yurt dışında layıkıyla temsil etmekten biran olsun vazgeçmeyen pırıl pırıl insanlar .

Öğrendiğime göre daha sık sınav açarak Bakanlık yeni memurlar almaya devam edecek. Öncelikli olan konulara ağırlık verilerek sıkıntıların yaşandığı bu dönem sabırla aşılmaya çalışılacak. Bazı projeler belki şimdilik bir süreliğine rafa kaldırılacak. Elbette yıllar alacak eski parlak döneme dönmek ama sorun değil. Azim var, istek var. Bu da yeter de artar bile. Dünyanın dakikalık gelişmelere gebe olduğu günümüzde ‘Monşer” diyerek zaman zaman ağzımızı eğerek baktığımız bu insanlara biraz empati…

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!