İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dışişleri’nden bir vefasızlık örneği…Sibel Yeşilmen yazdı….

Rahmetli Dışişleri Bakanımız İsmail Cem’in dün vefat yıldönümüydü. Gece yarısına çok az bir süre kala, gün biterken, bir arkadaşım, “Sibel Bakan’ın arkasındaki sen değil misin?” diyerek sosyal medyada tamamen tesadüfen gördüğü bu aşağıdaki fotoğrafı bana gönderdi, bende yoktu bu fotoğraf, evet elbette bendim, Ankara’daki aktif diplomasi muhabirliğim döneminde her anını takip ettiğim, izlediğim, haberini yaptığım hatta Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile meşhur Sisam-Kuşadası ziyaretlerine katıldığım Sevgili Bakanım İsmail Cem’in hemen arkasında duran bendim, belli ki başım öne eğik, not alıyorum, çok sevindim, görür görmez ki 24 Ocak artık bitmek üzereydi bir telaş 24:00’a olmadan sosyal medyamda paylaştım.

Diplomasimuhabirhaber Twitter sayfamda da. Paylaşırken de kendime, harika oldu, hem takipçilerim ki hepsi diplomat görünce severler. Sonuçta onların Bakanıydı, İsmail bey. diye düşündüm

Ama sabah kalktım bir baktım, fotoğraf hiç beğeni almamış, Hiç kimse sevmemiş. Şaşırdım doğrusu, neden acaba diye düşündüm, ben paylaştım diye olabilir mi? Bana mı tepki, Bakan Cem’e mi? Sonra acaba Dışişleri Bakanlığı kendi Bakanını, İsmail Cem’i hatırladı mı bir anma, vefat paylaşımı yaptı mı, Bakanlık, Bakan, Bakan Yardımcısı, Sözcü, Enformasyon Genel Müdürü bir iki kelime yazdığı mı hakkında diye baktım, ama resmi olarak yani bu yukarıdaki koltuklarda oturan kişilerden bir anma göremedim, bulamadım. Belki ben atladım umarım öyledir, atlamış olmak beni üzmez, böylesine zarafetli, kibar, düzgün, anlayışlı, Türk-Yunan ilişkileri için elinden geleni bizzat yapan, Sayın Bakan eğer hatırlanmamışsa bu beni daha çok üzer. Ki sanırım böyle. CHP’li olduğu için CHP Genel Başkanı, CHP’li İstanbullu Belediyeler, tüm ülkedeki CHP’li Belediyeler herhalde andığı için Dışişleri kendi Bakanını anmadı, anmak istemedi.

İsmail Cem kim miydi? 30 Haziran 1997’den 11 Temmuz 2002’ye kadar Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanıydı. Söz konusu olan kişi eğer bir Bakan ise bunun CHP’si, AKP’si olur mu, bence olmamalı. Vefa nerede kaldı?

error: Content is protected !!