İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hakan Fidan dönemi başladı… Dışişleri’nde ilk değişiklik

Sibel Yeşilmen

Dışişleri’nde koltuğun yeni sahibi Hakan Fidan göreve hızlı başladı.

Henüz Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devir-teslimi yapmadan İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşmesine katılan Fidan, devir-teslimin ardından İsveç ve Amerikalı meslektaşlarıyla telefonda görüştü. Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri ile bir araya geldi. Türkiye’deki görev süreleri sona eren ve veda ziyaretinde bulunan Cezayir Büyükelçisi Sofiane Mimouni ve Singapur Büyükelçisi Jonathan Tow’u kabul etti.

13 yıl Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı yapan Hakan Fidan bu görevi İbrahim Kalın’a devretti. Kendisine Twitter’da resmi bir hesap açtı.

Dışişleri Bakanlığı da Fidan ile kendisini güncelledi ve ilk değişiklik yapıldı. Bakan Fidan’ın özgeçmişi Bakanlığın resmi internet adresinden yayınlandı. İşte Bakan Fidan’ın özgeçmişi:

“28 Mayıs 2023 günü ikinci turu yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından kurulan kabinede Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan, 1968’de Ankara Hamamönü’nde doğdu.

Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu’ndan mezun olan Fidan, akademik tahsilinin büyük kısmını Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) görevi esnasında yaptı. Yurtdışı NATO görevi sırasında University of Maryland University College’da Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisansını tamamladı. Ardından Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı.

TSK’daki hizmetini müteakip akademik hayata yoğunlaşan Fidan, Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerinde uluslararası ilişkiler alanında dersler verdi.

Devlet kademelerinde dış politika ve güvenlik alanlarında kritik görevlere getirildi. Sırasıyla Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkanı, Başbakanlık Dış Politika ve Güvenlik Konularından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi, Başbakan Özel Temsilcisi, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşar Yardımcısı, MİT Müsteşarı/Başkanı ve Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevlerinde bulundu.

27 Mayıs 2010’da MİT Müsteşarı olarak atanan Fidan 13 yıl bu görevde kaldı.

Fidan, evli ve üç çocuk babasıdır.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT