İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden “15: Karada Yaşam” kapsamında İstanbul dahil 7 kıtadan 1.000 çocuk ormansızlaştırmaya karşı çözüm önerilerini paylaştı


Haber: Sibel Yeşilmen

İstanbul,  Cumartesi günü dünyada aynı anda 30 kentte gerçekleştirilen 1.000 çocuğun katıldığı bir uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı. Uluslararası 4.“Global Children’s Designathon” organizasyonu 3 Kasım Cumartesi günü gerçekleşti.   Designathon Works tarafından her yıl düzenlenen bu etkinlikte Hollanda’nın İstanbul  Başkonsolosu da hazır bulundu. 30 farklı şehirden 8-12 yaş grubu 1.000 çocuk, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri olan Hedef 15: “KARADA YAŞAM” kapsamında “ORMANSIZLAŞTIRMA” sorununa çözümler tasarlamak üzere birlikte çalışacaklar.  Etkinlikte İstanbul’dan çocuklar küresel dünyanın bir parçası olduklarını hissetmeleri ve dünyanın farklı yerlerindeki yaşıtlarıyla aynı soruna çözüm üretmeye çalıştıklarını görebilmeleri için Dublin’den çocuklarla da canlı bağlantı kurdular.

İstanbul, bu tasarım maratonuna, İnformel Eğitim-çocukistanbul’un organizasyonu ve yürütücülüğü ile ilk kez katılıyor.  Etkinlik, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsünde yapıldı.

Terakki Vakfı Tepeören İlkokulu 4.sınıf öğrencilerinden Uluç Eke Güven ve arkadaşları da de etkinlikte sunum yapan öğrenciler arasındaydı. Uluç Eke ve arkadaşları “Doğanın çocukları” grup adıyla katıldıkları suda umut projesi ile yaşamı denizler üzerinde tasarlayan projeleri ile dikkat çektiler.

Tam gün süren etkinliğe katılan çocuklar, ormansızlaştırma temasının özellikle hava kirliliği, varlıkları tehdit altına giren canlı türleri ve yaşam alanlarının kaybı olarak yansıyan sonuçlarını araştırarak, gruplar halinde çözüme dönük fikirler oluşturdular 

Bu uluslararası etkinliğin çıktıları daha sonra bir rapora dönüştürülerek Dünya Ekonomik Forumu ve bir dizi uluslararası kuruma iletilecek. Hollanda Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğindeki etkinliğe WWF İstanbul’da katkı sağlıyor.

 Kaynak: Informel eğitim, çocukistanbul, WWFİstanbul, Designathon Works

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!