İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…. ..”Bazıları için rahatsızlık verici olsa dahi”

Sibel Yeşilmen

Zor bir dönemin başladığını, iki ülke ilişkileri için bundan böyle hiç de kolay olmayacağını defalarca kez yazdım, videolarımda söyledim. ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın “Sözde Stratejik Ortak” açıklaması zaten tüm bunların da habercisiydi. Demokrasi, ifade özgürlüğü, insan hakları, dini özgürlükler kırmızı çizgileri. Yani böyle olacağı belliydi. Oldu da…

Boğaziçi eylemleri fitili ateşledi. Ankara ile Washington ilişkilerinde sertleşme görülüyor. Biden yönetimi Ankara için resmen başladı.

ABD basın toplantısında gazeteciler soru dahi sormadan, konuya verdiği önemin altını çizercesine, kendi yaptığı açıklama ile Ankara’yı şiddetle kınadı. “Söylenenler bazıları için rahatsızlık verici olsa dahi ” sözleriyle, ifade özgürlüğünün canlı ve işleyen bir demokrasi için öneminin altını çizerek yaptı bunu. Ankara ise “Yurtdşındaki bazı çevreler” başlıklı uyardığı sert açıklamasında, ABD’nin ismini bile geçirmedi.

Biden Yönetimi’nden Türkiye’ye ilk kınama dün Türkiye saati ile gece yarısı geldi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltına alınmasına ve LGBT karşıtı söylemlere ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price: “Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni rektör atanmasına karşı yapılan barışçıl gösterileri yakından takip ediyoruz. Öğrenciler ve diğer göstericilerin gözaltına alınmasından endişe duyuyor; gösteriler etrafında oluşan LGBTQİ+ karşıtı söylemi şiddetle kınıyoruz. “İfade özgürlüğü, söylenenler bazıları için rahatsızlık verici olsa dahi, canlı ve işleyen bir demokrasinin kritik önemde ve korunması gereken bir unsurudur.” diyerek tepki gösterdi.

Washington yönetimi basın toplantısında soru dahi almadan direkt olarak bu açıklamayı yaparken, Ankara yaptığı yazılı açıklama ile, ABD demeden ABD’yi eleştirdi, uyardı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan, “Yurtdışındaki Bazı Çevrelerin Boğaziçi Üniversitesi’nde Yaşanan Olaylara İlişkin Yaptıkları Açıklamalar Hk.” değerlendirmesişöyle:

Ülkemizde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir.

Üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edilmiş olup, protesto hakkını aşan bu yasadışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır.

Yasadışı yollara tevessül eden grupları kışkırtıcı ve illegal eylemleri teşvik edici bir dil kullanmama konusunda sözkonusu çevreleri uyarıyoruz. Yakın dönemde de “gelişmiş” demokrasi olarak adlandırılan pek çok ülkede yönetimler aleyhine en küçük bir itiraza karşı dahi masum ve sivil vatandaşlara karşı güvenlik güçlerinin orantısız şiddet görüntüleri halen hafızalardadır. Hal böyleyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olayları ve Türkiye’nin bu olaylarla hukuk çerçevesinde yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelerek ülkemize demokrasi ve hukuk dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.

Türkiye, Anayasa’da güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri koruma konusundaki iradesini gerçekleştirmekte olduğu reform adımlarıyla göstermekte olup, bununla birlikte terör örgütleri ve terörle iltisaklı çevrelerin bu alanlardaki istismarına karşı mücadelesini sürdürmekte de kararlıdır.

Ankara gördüğünüz gibi ABD ismini geçirmedi açıklamasında ama adres belli Washington.

Peki dikkatinizi çeken bir başka şey var mı bu Dışişleri açıklamasında. Var. İçerik tamamen bir yana özensizlik. Bakanlık açıklamasının tarihi 2020’de kalmış, hatırlatalım, 2021 yılına girdik çoktan Sevgili Dışişleri Bakanlığı

Boğaziçi öğrencileri ben bu yazıyı yazdığım sıralarda serbest bırakılmışlardı. Ama Rektör hala görevde ve istifa etmeyeceğim açıklamasında dünden yaptığı beyanlarla hafızalarda. Bakalım AB ülkeleri ve Washington’ın yakından izlediği bu olaylar nasıl bir çözüme ulaştırılacak. Ama belli ki çok sevdiğim basketbol tabiri ile söyleyeyim, Washington tam saha presi sürdürecek, o artık belli oldu.

error: Content is protected !!