İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Önemli ziyaret… Savunma Bakanı Akar Bağdat’ta: ” “PKK ile mücadelede Irak ile her türlü iş birliğine hazırız.”

Son güncelleme tarihi 19 Ocak 2021

Haber: Sibel Yeşilmen

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı Bağdat’ta Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız karşıladı.

Bakan Akar Bağdat’ta ilk olarak Irak Savunma Bakanı Cuma Anad Sadun El Cuburi ile bir araya geldi. Bakan Akar ile Irak Savunma Bakanı El Cuburi önce baş başa görüştü ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmede, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de yer aldı.

Türkiye ve Irak arasında kardeşlikten öte akrabalık bağlarının olduğunu belirten Bakan Akar, bölgenin hassas bir dönemden geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bölgemizdeki zorlukları birlikte yenebiliriz. Her açıdan dünyanın en güzel coğrafyası olan Orta Doğu coğrafyasını, bölgemizi barış ve güvenliğin merkezi hâline getirebiliriz. Irak’ın toprak bütünlüğüne, egemenliğine, esenliğine ve refahına saygılıyız. Irak’ın siyasi birliği bizim için esastır. Her zaman samimiyetle ifade ettiğimiz gibi bizim tek amacımız halkımızın güvenliği, sınırlarımızı korumak, sınırlarımız dâhilinde barış ve refah içinde yaşamak, hak ve menfaatlerimizi savunmaktır. Hiçbir komşumuzun toprağında gözümüz yoktur.”

Irak’ın kuzeyindeki terör varlığının iki ülke için de önemli bir tehdit olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Terör örgütü PKK ile mücadelede iş birliği ve koordinasyon çok önemli rol oynamaktadır. Irak ile her türlü iş birliğine hazırız.” diye konuştu.

Savunma Bakanlığındaki görüşmenin ardından Başbakanlığa geçen Bakan Akar, burada Başbakan Mustafa Kazımi ile bir araya geldi ardından Cumhurbaşkanlığına geçen Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Berham Salih tarafından kabul edildi. Görüşmeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de katıldı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte resmî ziyaret kapsamında bulunduğu Irak’ın başkentinde, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğini de ziyaret etti.
 
Bakan Akar, Büyükelçi Fatih Yıldız ve Büyükelçilik mensupları tarafından karşılandı.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights