İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Moğolistan basını ile FETÖ gerginliği. Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçiliği’nden “haberler maksatlı” açıklama

10582809_946537698695154_2945549478425464929_oHaber: Sibel Yeşilmen

Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçiliği, son dönemde Moğol basınında Türkiye ile ilgili çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bazı medya organlarında yayınlanan ve Türkiye’deki gerçekler ile yaşananları yansıtmaktan uzak olduğu görülen haberler üzüntüyle karşılanmaktadır. Bu tür haberler, Türkiye’nin terörist yapıyla mücadelesine yardımcı olmamakta ve maksatlı olduğu kanısını uyandırmaktadır.” denildi.

Büyükelçiliğin Facebook’taki Resmi sayfasında yer alan açıklaması şöyle:

“Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen kanlı darbe kalkışmasında 242 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 2.195 vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye’deki illegal bir yapılanmanın cebir ve zor kullanmak yoluyla Devlete el koyma planı Türk milletinin demokrasiye olan inancı ve darbecilere karşı yaşamı pahasına direnmesi sonucu akim bırakılmıştır. Darbe girişiminin ardında Devlet içinde gizli olarak paralel yapılanma çalışmalarına kalkışan Fethullahçı terör örgütünün bulunduğu darbecilerin itiraflarından anlaşılmış ve somut gerçeklerle ortaya konulmuştur. Hukuki süreç devam etmektedir.

Büyükelçiliğimiz, 15 Temmuz olaylarının vuku bulmasının hemen akabinde, Türkiye’deki darbe girişimi hakkında Moğol kamuoyunu bilgilendirmiş, somut olay ve kanıtları ilgili Moğol makamlarıyla paylaşmıştır. Türkiye’ye dost, müttefik ve müzahir tüm ülkelerin, silahlı terör örgütü/paralel devlet yapısına karşı Türkiye’yle birlik-beraberlik ve dayanışma içinde olmasını beklemekteyiz. Türk tarafı olarak bu konuda mevcut bilgileri kamuoyu ve ilgili makamlarla samimiyetle paylaşmaya devam edeceğiz.

Hal böyleyken, bazı medya organlarında yayınlanan ve Türkiye’deki gerçekler ile yaşananları yansıtmaktan uzak olduğu görülen haberler üzüntüyle karşılanmaktadır. Bu tür haberler, Türkiye’nin terörist yapıyla mücadelesine yardımcı olmamakta ve maksatlı olduğu kanısını uyandırmaktadır.

Saygıyla duyurulur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!