İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER-Dışişleri’nde “Geçici görevlendirmeler” dönemi. Bazı Büyükelçilerin yeni görev yerlerine başlamalarında gecikmeler yaşanıyor

Last updated on 16 Şubat 2017

IMG_01791 (2)(Emeğe saygı çerçevesinde, bu haber kesinlikle kaynak belirtilmeden, diplomasimuhabirhaber ismi ve Sibel Yeşilmen imzası kullanılmadan diğer internet siteleri, gazeteler, ajanslar ve televizyon kanalları tarafından kullanılamaz. Bu hususa saygı duyulması rica edilir.)

ÖZEL HABER-Sibel Yeşilmen

Dışişleri Bakanlığı’nda son Büyükelçiler kararnamesi ile atanan Büyükelçilerin çoğu yeni görev yerlerinde görevlerine başladılar. Ancak bazı başkentlerde gecikmeler yaşanıyor. Dışişleri bu gecikmeleri “Geçici görevlendirmeler” ile aşma yoluna girdi.

Diplomasimuhabirhaber’in Bakanlığa yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, yeni Büyükelçilerin başlamaları Şubat ayını bulabilir. Oysa ki atanan diğer Büyükelçiler 15 Kasım itibariyle yeni görevlerine başlamışlardı.

Gecikmenin yaşandığı başkentlerden birisi de Ulanbator. Türkiye’nin Yeni Moğolistan Büyükelçisi Ahmet Yazal henüz Ulanbator’a gitmedi, onun yerine Bakanlık geçici görevlendirme ile Avni Aksoy’u Ulanbator’a gönderdi. Aksoy daha önce de IŞİD’in elinde rehin tutulan, ardından CHP’den Milletvekili olmayı seçen ve Büyükelçilik kariyerine son veren  Öztürk Yılmaz’ın Bakanlıktan ayrılması ile geçici görevlendirmeye tabi tutulmuş ve Bakanlık Avni Aksoy’u Tacikistan’a göndermişti.

Yeni Ulanbator Büyükelçisi Ahmet Yazal Irak Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Kaynaklar, gecikmenin teknik olabileceği kadar halen devam eden Irak/Suriye operasyonları ile bağlantılı olma olasılığına da dikkat çekiyorlar.

Yeni Büyükelçilerin asli görev yerlerine gitmemiş olması Türkiye’ye buralarda zemin kaybı yaratabileceği endişesini de beraberinde getiriyor.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!