İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER-Gastro-diplomasi Türk Mutfağı ile Ürdün’de hayat buldu. Prenses Basma “Türk mutfağını çok tehlikeli buluyorum”

Özel Haber: Sibel Yeşilmen  

“Yemek kültürü ve mutfak diplomasisi”  hiç kuşkusuz son dönemde diplomasinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Günümüzde ülkeler daha artan oranda mutfakları ile öne çıkıyor,  müzakere ve görüşme masalarına fikirler ve görüşler kadar mutfak da yemek de artık aynı oranda damgasını vuruyor. Bazı ülkeler bu konuya daha fazla kafa yorarken bütçelerine de ciddi oranda bir pay ayırmaya başladı bile Stratejiler oluşturuluyor Gastro Diplomasi için. Benim de uzun zamandır yakından takip ettiğim bir konu bu.

İşte bu konuda dün önemli bir etkinlik gerçekleşti Ürdün’ün başkenti Amman’da Büyükelçiliğimizde. Türkiye’nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz’ün ev sahipliğinde ve fikir babalığında Türk kültürü, mutfağı ve yemekleri ile Ürdünlülere ve kordiplomatiği sunuldu. Etkinliğin ağır konuğu ise Prenses Besma bint Ali idi. Konuk Prenses olunca ikramda sınır tanınmadı. Büyükelçi Murat Karagöz ile  yaptığım özel görüşmede öğrendim ki Prenses Türk yemeklerini çok seviyormuş ama bir o kadar da tehlikeli buluyormuş. “Hem Türkiye ziyaretlerimde hem de bu tür organizasyonlarda asla direnemiyorum, ama bir o kadar da bayılıyorum, ancak kilo almaktan da korkuyorum, Türk yemekleri çok tehlikeli” demiş Sayın Büyükelçimiz Karagöz’e.

Prenses’in yanısıra çok sayıda diğer ülke Büyükelçileri ve eşleri de etkinlikte Türk mutfağından örnekler tatma imkanı buldu. Londra’da yaşayan Türk şef  Özlem Warren da, ki öğrendiğim kadarıyla Ürdün’e hiç yabancı değil çeşitli vesilelerle çok kez lecture vermek için gelmiş, kısır başta olmak üzere pekçok Türk mutfağı örnekleri hakkında konukları bilgilendirdi, sorularını yanıtladı. Ürdün’deki Türk mutfağı örnekleri lokantalar ve bilindik pek çok markanın katıldığı bu lezzet şöleni katılanlardan tam puan almış, şimdiden herkes Türk lezzetleri tadı damağında bir sonraki etkinliği sorar olmuş Sayın Büyükelçi Karagöz’e

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!