İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER-Sibel Yeşilmen yazdı… Bir ilk… Türk Büyükelçiye protestoda dikkat çeken ayrıntılar

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız bugün, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Pençe-Kartal Operasyonunundan duyulan rahatsızlığın ifade edildiği bir görüşme için, Irak Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçi Yıldız, beklendiği gibi ve normal olduğu şekliyle Irak Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Bakan Yardımcısı Abdülkerim Haşimi ile görüştü. Görüşmede Irak , harekatın Irak’ın egemenliğinin ihlalini teşkil ettiğini iddia ederek Türkiye’ye Büyükelçi Yıldız kanalıyla bir protesto notası verdi.

TSK’nın Irak’ın Kuzeyindeki PKK hedeflerine yönelik harekatları sonrasında Irak Dışişleri Bakanlığı mutad olduğu üzre mutlaka Türk Büyükelçiyi Bakanlığa davet ediyor ve protesto notası veriyor. Bu bugüne kadar genelde alışılan bir durum ancak bu görüşmede alışılmayan ilkler vardı. Diplomasimuhabirhaber’in dikkatinden kaçmayan en önemli ilk, bu kez Bakanlık tarafından bir fotoğraf ile bu davetin kamuoyu ile paylaşılması oldu. Irak Dışişleri Bakanlığı bu protestoyu Sosyal medya hesabından bir fotoğraf ile takipçilerine duyurdu ve Büyükelçi Yıldız’ı da o fotoğrafta etiketledi. Alışılmadık bir durumdu çünkü genelde bir fotoğrafçı olmazdı bu tür protestolarda.

Bir diğer ilk ise Sayın Bakan yardımcısının vücut diliydi. Gün boyu Türk ve yabancı diplomatların çok sayıda görüşme fotoğrafını görüp, paylaşan ve bunları artık dikkatle okuyabilen bir isim olarak bu fotoğraftaki en belirgin farkı görür görmez anlamak mümkündü. Zira Haşimi pek alışık olmadığımız şekliyle hatta bildiğimiz kadarıyla Irak kültüründe ayıp olarak da görülen bir şekilde bacak bacak üstüne atmıştı. Genelde fotoğraflarda Iraklı yetkililerin bunu yapmadıkları görülüyor. Bu durumda Büyükelçi Yıldız da benzer şekilde karşılık vermişti. Ortaya da böyle bir fotoğraf çıktı.

Irak Dışişleri Bakanlığı bu kez TSK’ın operasyonuna farklı tepki veriyordu, söylenilen sözler belki aynıydı ama ton biraz daha gergin ve vücut dilleri de biraz daha “üstün” görünme amaçlıydı. Diplomasimuhabirhaber olarak bunun neden kaynaklanmış olabileceğini düşündüğümüzde çok da zorlanmadık zira TSK bu kez çok daha derin, kapsamlı ve büyük bir herakat icra ediyor. Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan, Gara ve Hakurk’ta belirlenen hedefler bir bir vuruluyor ve Pençe-Kartal Operasyonu kapsamında söz konusu bölgelerdeki çok sayıda hedef imha ediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!