İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER-Sibel Yeşilmen yazdı… New York, New York…

Son güncelleme tarihi 10 Kasım 2021

Sibel Yeşilmen

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu yaş haddinden emekliliği gelmiş olmasına rağmen halen New York’ta. Çünkü, görevi sürdürebilmesi için daha önce yazdığım özel haberimde de duyurduğum gibi özel bir formül uygulandı. Büyükelçi Baki İlkin ve Altay Cengizer’e uygulanan formulün aynısı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı yapılarak 30 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’deki atama kararı ile Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nun bu görevi 1 yıl daha sürdürmesi sağlandı. Türkiye ondan vazgeçmedi.

Ama bu kez dönecek gibi görünüyor. Edindiğim bilgiye göre, Ankara Büyükelçi Sinirlioğlu’nun görevini bu formülle bir kez daha uzatmayı tercih etmeyecek, çok ihtimal dahilinde değil . Sinirlioğlu’nu Türkiye yine daha önce özel haberimde yazdığım beklenen yeni Büyükelçiler Kararnamesi ile, ki eli kulağında, New York’u da bu kez katarak geri çağıracak. O da zaten emekliliği geçen yıl geldiği için emekli olacak.

Peki BM Daimi Temsilciliğine Ankara kimi gönderir? Elbette tek bir isim var, tabii eğer bir AKP’li, eski Milletvekili, Külliye danışmanı gibi dışardan atama yapılmazsa, kariyer diplomatlar arasında konuşulan, bence de o koltuğu layıkiyle hak eden, liyakat sahibi tek bir isim . O da Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal. Evet Sedat Önal’ın BM’ye gönderilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor Dışişleri kulislerinde.

Önal daha önce Türkiye’nin Amman Büyükelçiliğini yapmıştı. 2018 yılından bu yana Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Önal’ın BM New York’a, herhangi bir dışardan atama olması halinde, gönderilmemesi durumunda ise BM Viyana Daimi Temsilcilğine gönderilebileceğini de öğrendiğim bilgiler arasında. Zira Viyana’daki BM Daimi Temsilciğimiz de boşalacak. Oradaki Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün 2018 yılından bu yana orada.

Bakalım Büyükelçi Sedat Önal New York mu Viyana mı yolcusu olacak?

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT