İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER-Sibel Yeşilmen yazdı… Büyükelçiler Kararnamesi’nin şifreleri. Bu Kararnameyi nasıl okumalıyız, ben sizin için yaptım. İşte ayrıntılar

Son güncelleme tarihi 7 Ağustos 2022

Sibel Yeşilmen

Gelin bu sabahtan itibaren haber kanalları, televizyonlar ve haber sitelerinde sadece isimler olarak yer alan Yeni Büyükelçiler Kararnamesinin detaylarına girelim, şifrelerini birlikte çözelim. Diplomasininin içinden gelen yıllarca Dışişleri, diplomasi haberleri yazan ve sizlerin de takdirleri ile kulis haberleri çokça okunan, onaylanan bir haber sitesi ve diplomasi yazarı olarak. Evet enteresan isimler var listede. Kimler kimler yok ki?

Ama şunu da söylemeliyim, bu liste, kararname Dışişleri’nde uzun süredir beklenen Kararname. Yani diplomatlar rahat bir nefes aldı. Hangi diplomatlar mı? Bir göreve atanmayı bekleyen diplomatlar, kariyerden gelenler, hani deneyimi olanlar, işi bilenler. Liyakat sahibi olanlar. Bu Kararname çıkmalıydı ki 1 yıl önce Merkez’e dönen ve hala evlerinde oturan pekçok Büyükelçi yeni koltuklarına oturabilsin, çünkü oturacak koltuk yoktu Bakanlık’ta. İşte böylece bu kararname ile yeni atamalar Merkez’de yapılacaktır ama nereden bakılırsa yine bir 3 ayı bulacaktır. Zira bu Kararnamede yer alan isimler için Türkiye önce Agreman isteyecek ve ülkelerine ve mütekabiliyite göre bu agreman süreleri ülkeden ülkeye farklılık gösterecek

Öncelikle listede Dışişleri’nde atama bekleyen sırası gelen Büyükelçi olarak ilk tayinlerine çıkan diplomatlar var. Bunun yanısıra İkinci turunu yapanlar var ve her zamanki gibi hiç şaşırmadığımız Dışişleri dışından, kariyer diplomat olmayanlar da var. Bu listede genellikle Afrika ülkeleri latin Amerika, orta Amerika olduğu için Beştepe bu kez listeye çok ilgi göstermemiş. Ama yine isimler var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın danışmanı beyin takımından önemli bir isim, Tuba Nur Sönmez Büyükelçi oldu. Afrika uzmanı Sönmez Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçiliğine atandı. Kuvety’te yine bir kadın Büyükelçi dışardan atan, Cumhurbaşkanlığı’ndan Ayşe Hilal Sayan Koytak vardı. kariyer diplomat değil.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran diplomat değil, kariyerden gelmiyor ama yıllardır Dışişleri’nde Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyor, Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi oldu.

Büyükelçi Levent Eler. Dışişleri Bakan Yarıdmcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın danışmanı. Eler, Birleşmiş Milletler Viyana Daimi Temsilcisi olarak görevlendirildi. Eler BM Viyana’ya gidiyorsa eğer Büyükelçi Sedat Önal nerelere gitmez ki :) Önal’ın adı Bakanlık kulislerinde BM New York Daimi Temsilciliği için geçiyor, o da gitmeyi çok istiyor uzun zamandır ama Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu hala o makamda oturuyor, makamı pek bırakmaya da niyetli görünmüyor :)

Dikkat çekmek istediğim iki isim Mehmet Paçacı ve Ömer Faruk Doğan. Onlar da dışardan atanan isimler. Bir tur daha önce Büyükelçilik yapmışlardı. İlahiyatçı olan Mehmet Paçacı Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Sonra kendisine bir görev verilmedi şimdi yeniden ikinci tur Büyükelçi yapılıyor. Dışardan bir isim kariyer diplomat değil. Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi olacak. En son 2019’da Tunus Büyükelçisi olarak görev yapan Ömer Faruk Doğan da dışardan. Doğan Rabat Büyükelçiliğine atandı.

Gülşen Karanis Ekşioğlu Budapeşte Büyükelçiliğine atandı. Kendisi Antalya Diplomasi Forumu eş koordinatörlerindendi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun çok önem verdiği Forumun başarılı geçmesi Ekşioğlu’na da Büyükelçi ataması getirdi. Diplomat değil.

Türkiye San Salvador’da yeni Büyükelçilik açacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. İşte yeni kararname ile kurucu Büyükelçi olarak San Salvador’a Gül Büyükerşen gidiyor.

Kuala Lumpur’daki Merve Kavakçı bir başka başkente atanmadı, Kavakçı dönüyor, yerine Emir salim Yüksel atandı.

Dışişlerinin son Müsteşarı halen Londra Büyükelçimiz Ümit Yalçın’ın erkek kardeşi Ertan Yalçın La Paz Büyükelçisi olarak atandı, gelinleri Makbule Başak Yalçın ise Kito Büyükelçisi olarak. Yalçın’ın da artık Sonbahar’da dönmesi beklenir.

Kararnamede yer alan idiğer isimler şöyle:

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliğine Bekir Uysal, Riga Büyükelçiliğine Şule Öztunç, Helsinki Büyükelçiliğine Deniz Çakar, Stokholm Büyükelçiliğine Yönet Can Tezel, Kopenhag Büyükelçiliğine Rıza Hakan Tekin, Meksika Büyükelçiliğine İlhan Kemal Tuğ, Rabat Büyükelçiliğine Ömer Faruk Doğan, Seul Büyükelçiliğine Salih Murat Tamer, Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’daki Büyükelçiliğine Adnan Keçeci, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’daki Büyükelçiliğine Hüsnü Murat Ülkü, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliğine Mehmet Paçacı, Tallin Büyükelçiliğine Başak Türkoğlu, Bissau Büyükelçiliğine Ali Sait Akın, Windhoek Büyükelçiliğine Feral Çekerek Oruçkaptan, San Salvador Büyükelçiliğine Gül Büyükerşen, Tiflis Büyükelçiliğine Ali Kaan Orbay, La Paz Büyükelçiliğine Ertan Yalçın, Punom Pen Büyükelçiliğine ise Ülkü Kocaefe, Harare Büyükelçiliği’ne Berna Kasnaklı Vresteden, Nairobi Büyükelçiliğine Subutay Yüksel, Karakas Büyükelçiliği’ne Naci Aydan Karamanoğlu, Hartum Büyükelçiliği’ne İsmail Çobanoğlu, Kişinev Büyükelçiliğine Uygar Mustafa Sertel, Manila Büyükelçiliğine Niyazi Evren Akyol, Niamey Büyükelçiliğine Özgür Çınar, Bogota Büyükelçiliği’ne Beste Pehlivan Sun, Kuala Lumpur Büyükelçiliği’ne Emir Salim Yüksel, Kito Büyükelçiliği’ne Makbule Başak Yalçın, Tiran Büyükelçiliği’ne Tayyar Kağan Atay, Bujumbura Büyükelçiliği’ne Alp Işıklı, Antananarivo Büyükelçiliği’ne İshak Ebrar Çubukçu, Nuakşot Büyükelçiliği’ne Akif Menevşe, Kuveyt Büyükelçiliği’ne Tuba Nur Sönmez, Budapeşte Büyükelçiliğine Gülşen Karanis Ekşioğlu.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT