İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER-Sibel Yeşilmen, kulislerde konuşulanı yazdı…

Son güncelleme tarihi 11 Ocak 2022

Sibel Yeşilmen

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nun görev süresi doluyor. 30 Ocak 2022 tarihinde yani bu ay sonu. Bundan tam 1 yıl önce 30 Ocak 2021’de Resmi Gazete’deki Atama kararnamesi ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı yapılmıştı. Zira Sinirlioğlu yaş haddinden zaten emekli bir Büyükelçi yani geçen yıl emekliliği geldi ve Ankara da bulduğu bu formülle 1 yıl daha görev süresini uzatmak istedi. Ama artık görevi bitiyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bundan birkaç gün önce Aralık ayı sonunda ABD’deydi. ABD’de temaslarda bulundu. Kendisine Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan da eşlik etti.

Kalın’ın bu sürpriz ABD ziyareti kulislerde acaba Kalın Türkiye’nin yeni BM Daimi Temsilcisi mi oluyor sorularını da beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülnur Aybet de geçtiğimiz günlerde bir kararname ile Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilciliğine getirilmişti, Paris’e atanmıştı. Kalın’a da benzer bir görev verebilir ve BM, New York düşünülüyor olabilir.

Dışişleri’nde diplomatların merakla beklediği Büyükelçiler atama kararnamesi hala çıkmadı. Bir haber de yok. New York BM İbrahim Kalın kararnamesi çıksa bile zaten o büyük kararnameden ayrı, bağımsız çıkacaktır. Kalın BM Daimi Temsilciliği koltuğuna her an oturabilir.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!