İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dışişleri onlardan vazgeçemiyor. Özel haber…Sibel Yeşilmen yazdı…

Son güncelleme tarihi 18 Şubat 2021

Sibel Yeşilmen

Emekli olup görevine devam eden Büyükelçiler kervanına Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nun ardından gördüğüm kadarıyla bir yenisi daha eklendi.

Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Melih Ulueren.

Kimse farketmedi. Oysa ki Türkiye’de tüm basın, gazeteler, haber siteleri Büyükelçi Ulueren’i geçtiğimiz günlerde sayfa sayfa haberlerinde yazdı, fotoğrafını kullandı, Ama yine Dışişleri’ni iyi bilen, artık uzmanlaşmış diyebileceğimiz bizlerin dikkatinden kaçmadı. Çünkü Büyükelçi Ulueren Mozart gemisine yapılan baskın sırasında rehin alınan 15 denizcimizi gönderen Abuja’daki Büyükelçimiz ve bildiğim, öğrendiğim kadarıyla emekli olmuştu ama hala oradaydı.

Dışişleri en son kararname ile Abuja’ya Hidayet Bayraktar’ı atadı ancak anlaşılan o ki Bayraktar için Agreman gelene kadar boşluk bırakmamak için bu yöntemi uyguluyor. Zira Abuja Büyükelçiliğinin resmi internet sitesine baktığınız zaman da görüyorsunuz zaten Büyükelçi Ulueren’in ismi önceki Büyükelçiler arasında geçiyor.

Elbette New York’ta Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’na başdanışman ünvanı ile görevini sürdürmesi imkanı tanınmıştı, zaten yazmıştım, okumuştunuz benden ilk olarak. Büyüklçi Ulueren’in ki geçici bir durum yani Agreman gelene kadar, arada böyle bir fark var iki isim arasında ama yine de belli ki Dışişleri böyle geçiş dönemlerinde gecici görevlendirmeler yapıyor ve yapmaya da devam edecek.

Liyakat sahibi, kıdemli diplomatlar onlar, elbette mümkün olduğunca faydalanmak en doğrusu.

error: Content is protected !!