İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER -Sibel Yeşilmen yazdı… Türk Büyükelçi mahsur kaldı

Sibel Yeşilmen

3 Nisan 2021 tarihli Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı atama kararları ile Myanmar’daki Büyükelçimiz Kerem Divanlıoğlu Merkeze alınmıştı. Ancak Büyükelçi Divanlıoğlu bugün itibariyle 8 Ekim 2021 hala Türkiye’ye dönemiyor.

Dönememe nedeni ise Myanmar’da 1 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen askeri müdahale. Myanmar silahlı kuvvetleri yönetime el koymuştu ve Türk Dışişleri Bakanlığı olay sonrasında yaptığı çok sert açıklamada her türlü darbeye ve askeri müdahaleye karşı olduğunu bildirmiş, durumu derin endişeyle karşılayarak şiddetle kınamıştı.

Myanmar’da 6 aydır durum aynı. Dolayısıyla Büyükelçi Kerem Divanlıoğlu’nun Ankara’ya dönmesi sonrasında yeni atanan Büyükelçinin Myanmara’a gitmesi, güven mektubunu sunması ve darbe yönetimini tanıması gerekiyor. Ancak Türkiye en başta belki de en sert tepkiyi veren ülkeler arasında bulunuyordu. İşte bu nedenle yeni Büyükelçi Ali Sait Akın gidemiyor, 14 Ekim 2016 yılından bu yana da yani 5 senesi dolan Divanlıoğlu dönemiyor. Büyükelçi adeta Myanmar’da mahsur kalmış durumda.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!