İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER-Yeni Büyükelçi atamaları, agremanlar istendi, Ankara cevap bekliyor.

Sibel Yeşilmen

8 Aralık’ta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bizzat bazı büyükelçileri telefonla arayarak yeni görev yerlerini tebliğ etmesi ve hayırlı olsun dileklerini iletmesi sonrasında diplomaside süreç planlandığı gibi işliyor. Ankara yeni isimler için agreman istedi, artık cevaplar bekleniyor.

Diplomasimuhabirhaber’in edindiği bilgiye göre, agremanlar ilgili ülkelerde bulunan Türk Büyükelçilikleri kanalı ile Aralık ayı ortasında istenmeye başlandı. Teamülün, cevapların çok da geciktirilmemesi olduğunu belirten diplomatik kaynaklar mevcut Büyükelçilerin Şubat ayı sonu gibi ülkelerden ayrılmasını, yenilerinin de zaten onların ayrılmasından hemen sonra görev yerlerine ulaşacaklarını bildiriyorlar.

Agreman istenmesi ilgili ülkenin yeni büyükelçinin atanmasına onay vermesi anlamına geliyor.

Bahsettiğimiz son 8 Aralık’ta başlayan ve Washington’a kimin gideceğini öğrendiğimiz 9 Aralık’ta da devam eden yeni Büyükelçiler Kararnamesinde çok sayıda isim bulunuyor. Zaten o isimleri önceki haberlerimizde kapsamlı olarak yazmıştık. Agremanların gelmesi sonrasında o isimler ki çoğu yeni Büyükelçi olacak yeni görevlerine başlayacaklar.

error: Content is protected !!