İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL… Sibel Yeşilmen yazdı. Dışişleri’nde görev değişiklikleri ne zaman olacak? Ufukta bir Büyükelçiler Kararnamesi var mı?

Son güncelleme tarihi 24 Aralık 2020

Sibel Yeşilmen

Dışişleri Bakanlığı’nda 2016 Kararnamesi ile yurtdışında çeşitli başkentlere atanan Büyükelçilerimizin görev süreleri 2020 yılı sonuyla 4 yılı bulacak. Hiç de azınsanmayacak bir sayıda bir çok Büyükelçinin aslında Merkez’e dönmesi ve yeni görevlendirmelerin yapılması beklenir. Ancak konuştuğum diplomatik kaynaklar bildikleri kadarıyla bu yönde bir hazırlığın ve bir tebligatın olmadığını bildiriyorlar. 2021 Ocak-Şubat hatta ilkbaharına dahi kalabileceği kaydediliyor.

Bu durumdaki Büyükelçi sayısı yeni kararname ufukta görünmediği için arttıkça artıyor. Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nun Ocak ayında emekliğe ayrılması bekleniyor. New York boşalacak. Washington’da Büyükelçi Serdar Kılıç 2014 yılından bu yana ABD Başkentinde görev yapıyor. Önceki kararnamelerde zaman zaman Türkiye’ye döneceği iddiaları oluyordu ancak hiçbir kararnamede ismi yer almadı. Kılıç görevine devam ediyor.

Varşova’da Büyükelçi Tunç Üğdül, Bratislava’da Büyükelçi Aslıgül Üğdül, Bakü’de Büyükelçi Erkan Özoral, Slovenya’nın başkenti Lübliyana’da Büyükelçi Esen Altuğ, Dublin’de Büyükelçi Levent Murat Burhan, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Roma’da Büyükelçi Murat Esenli, Bern’de Büyükelçi İlhan Saygılı, Belgrad’da Büyükelçi Tanju Bilgiç,Bangkok’da Büyükelçi Evren Dağdelen Akgün, Brunei Sultanlığı’nda Büyükelçi Suat Akgün, Singapur’da Büyükelçi Murat Lütem, Yeni Delhi Büyükelçimiz Şakir Özkan Torunlar, Tiflis Büyükelçimiz Ceren Yazgan, Bağdat Büyükelçimiz Fatih Yıldız, Pretoria Büyükelçimiz Elif Çomoğlu Ülgen 2016 yılı son ayları ya da 2017 yılı başlarından itibaren görevlerini bu başkentlerde sürdürüyorlar.

Elbette Merkez’de de durum aynı. Bazı isimlerin görev yaptıkları birimlerde görev süreleri 4 yılı buldu. Dışişleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı örneğin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal 2016 yılından bu yana bu görevlerini sürdürüyorlar. Daha önce Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılıkları vardı, Bakan Yardımcılığına 2018 yılında geçildi. Büyükelçi Sedat Önal 2016 yılında İkili Siyasi İlişkiler Müsteşar Yardımcısı (Kuzey Afrika-Ortadoğu ve Asya-Pasifik’ten sorumluydu. 2011-2013 yılları arasında Türkiye’nin Basra Başkonsolosu, Ekim 2013 – Ocak 2017 tarihleri arasında da Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi olarak görev yapan Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Şubat 2017’de AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği görevine getirildi. Kaymakcı, 7 Ağustos 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı ve böylelikle aynı tarihte AB Başkanlığı görevini de üstlenmiş oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona salgını, Türkiye’nin el yakan dış politika konuları Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Yukarı Karabağ meselesi elbette bu atama kararlarının zamanlamasını etkiliyordur. Hani güzel bir söz vardır, köprü geçilirken At değiştirilmez diye. Bu gecikme bundan mıdır bilinmez ama dileriz en kısa zamanda yeni isimlerle bu başkentlere görevlendirmeler yapılır ve Bakanlık işleyişi hız kesmeden yoluna devam eder.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!