İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL-Sibel Yeşilmen yazdı… Dışişleri’nde neler oluyor? Sessiz sedasız yangından mal kaçırır gibi yapılan atama…Bardağı taşıran son damla. Dışişleri’nde Genel Müdürlükler yaklaşan seçim öncesi AKP’lilerle dolduruluyor…

Atama bekleyen kritik önemde boş kadrolar, kendilerinden bir türlü vazgeçilemeyen o meşhur isimler…

Dışişleri’nin içine son dönemde pek bakmamıştık. İstiyorum ki bugün Balgat’ı mercek altına alalım ve son gelişmeleri sizlerle bir konuşalım. Biliyorum, Bakanlık içi yazılarımı daha çok seviyor, daha çok okuyorsunuz. Meslektaşlarınızla paylaşıyor, herkesi haberdar ediyorsunuz.

Sizler Ankara dışında görev yapan diplomatlar, Büyükelçiler, sizler Bakanlık binasında mesaisine devam eden yeni memur, kıdemli, kıdemsiz, kadın, erkek, sevgili diplomatlar ve evlerinden beni okuyan emekli Büyükelçiler haydi başlayalım…

Merve Kavakçı. Artık tanıtmaya gerek dahi duymuyorum. Herkes biliyor zaten kim olduğunu. Önce Türkiye’nin Malezya’ya Büyükelçi olarak Kavakçı’yı atama kararı sonrasında çok konuşmuştuk kendisini, sonra ise 2022 Haziran ayında görev süresini tamamlayıp Ankara’ya dönünce veAğustos ayında ise Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu üyeliğine atanmasında yine konuştuk pek çok.

Pekii sonra ne oldu?

Hepimiz Dış Politika Danışma Kurulu üyeliğinde kalır diye düşündüğümüz Merve Kavakçı bu kez de sessiz sedasız Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı yapıldı. Ben de zaten ordan gördüm, BSEC/KEİT’nin künyesinde ismi yer alıyor. Ama bunu ne Dışişleri duyurdu ne de bir başka makam.

Dışişleri’nde başka neler mi oluyor?

Dışişleri Bakan Yarıdmcısı Yasin Ekrem Serim. Malum Yavuz Selim Kıran’ın yerine kendisi atanmıştı. Serim’in sorumluluk alanına Bakanlık’ta siyasi daireler değil çoğunlukla personel ve idari konular, Konsolosluk giriyor. Serim de beklediğimiz gibi, yine hiç şaşırmadık Genel Müdürlerini kariyer diplomatlardan değil dışrdan atanan Merkez’e dönen AKPli isimlerden seçiyor. Personel Genel Müdürü zaten önceden yapılan siyasi bir atamaydı yeni olan ise yine kamuoyunun çok yakından tanıdığı isim Ayşe Hilal Sayan Koytak’ın Bilişim-Bilgi Teknolojilerine Genel Müdür yapılması ve bir diğer isim yine dışandan atanan TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu’nun Destek Hizmetleri Genel Müdürü olması.

Sanki Dışişleri’nde gözle görülemeyen bir çizgi çekilmiş ve Dışişleri Bakan Yardımcıları, ki onların da tayini çıktı gidecekler, yerine yenileri atanacak, Büyükelçi Sedat Önal ve Büyükelçi Faruk Kaymakçı’nın sorumluluğundaki Genel Müdürlüklere kariyerden atananlar, diğerlerine idari ve personele ise kariyerden olmayanlar atanıyor gibi. 14 Mayıs’ta yaklaşan seçimler öncesinde Dışişleri’nde AKPlilerin hakimiyetini arttırma çabası gözle görülüyor.

E hak vermek de lazım zaten. Siyasi atananlar, AKPliler haydi yurtdışında yanlarındaki iki numaralar sayesinde bir şekilde Büyükçilik koltuğunu dolduruyor da Merkez’de bu iş bu liyakatsizlik, bu bilgisizlik ile nasıl kotarılacak?

Ve son söz… Biliniz ki diplomatlar rahatsız…Hem de çook…

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT