İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL-Sibel Yeşilmen yazdı… Dışişleri’nde neler oluyor?

Sibel Yeşilmen

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarını olduğu şekliyle yazmak elbette yıllardır diplomasiyi, Dışişlerini takip eden bana yakışmazdı. Onu diğer gazeteler, internet siteleri, televizyon ve ajanslar zaten yapar. Eminim sizler de öyle düşünüyorsunuz fanatik takipçilerim, eeee ben de ne yaptım atama kararlarının şifrelerini çözeyim, sizlere Bakanlık’ta neler oluyor bir anlatayım istedim.

Resmi Gazete’de Dış Politika Danışma Kurulu üyeliğine Sadık Arslan atandı yazıyor ama onu önce bir açalım. Orda öyle yazıyor ama Sadık Arslan Bakan Çavuşoğlu’nun Özel Müşaviri oldu. Yani Londra’ya atanan Osman Koray Ertaş’ın yerine. Dışişleri’nde Bakan Özel Müşaviri diye bir kadro yok, öyle yazmak zorundalar. Sadık Arslan ataması önemli, yani Çavuşoğlu’nun sağ kolu oldu.

Dışişleri Sözcülüğü diye de bir kadro yok Bakanlık’ta. O nedenle Tanju Bilgiç yıllardır Sözcü ama kadrosu Dış Politika Danışma Kurulu Üyesi olarak görünüyordu. Ama bugünkü Resmi Gazete ile değişti yine ben size anlatayım nasıl mı? Bilgiç Enformasyon Genel Müdürü oldu. Aslında eskiden Dışişleri Sözcüleri zaten Enformasyon Genel Müdürleri ya da oradan olurlardı ama ben yine daha önceki bir yazımda yazmıştım. Murat Karagöz Bilgiç’ten önce Enformasyon Genel Müdürü olduğu için Bilgiç açıkta kaldı ve onu Dış Politika Danışma Kurulu üyesi olarak kadrosunu gösterdiler. Dışişleri’nin en başarılı Enformasyon Genel Müdürlerinden Büyükelçi Murat Karagöz Portekiz Lizbon’a atandı. Dolayısıyla Karagöz’den boşalan yere de Tanju Bilgiç atandı yani olması gereken doğru yeni gerçekleşti.

Dışişleri’nde yapılan diğer atamaları yazmayacağım sizler zaten onları Resmi Gazete’de görürsünüz ama yıllar önce Merkez’e dönen ve evinde 50’li yaşlarında emeklilik hayatı yaşatılan çok sayıda işinin ehli, liyakatlı, donanımlı Büyükelçiler, diplomatlar hala boşta ve görev bekliyor. Okumadıkları kitap kalmadı, bahçede çiçek, bitki ekmekte uzman oldular ama dışardan yapılan atamalar bu insanların görev almasını engelliyor. Benim de tanıdığım, sevdiğim, çok saygı duyduğum isimler daha ne kadar boşta kalacak doğrusu merak ediyorum. Dışişleri bir yandan genç yaşta emeklilik kararı olan diplomatlarını kaybediyor bir yandan da bu insanları. Türkiye’nin bu güzide kurumu kan kaybetmeye devam ediyor ve yıllardır sadece bu Bakanlığı takip eden bir gazeteci olarak benim üzüntüme üzüntü katıyor.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT