İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL-Sibel Yeşilmen yazdı… Dışişleri bir konuda şaşırttı ama, ha çıktı ha çıkacak, eli kulağında…

Sibel Yeşilmen

Nefesleri tuttuk, bekliyoruz.

Büyükelçiler Kararnamesi…

Çok geniş olacak bu kez. Kalabalık bir kararname…

Artık bırakın günleri, saatleri sayıyoruz.

Ha çıktı ha çıkacak.

Önemli başkentler var bu Kararnamede, 17 Ağustos 2022 tarihli yazımı bulup okursanız, ki başlığı “Dışişleri’nde Yeni Büyükelçiler Kararnamesi yolda ” idi, zaten görürsünüz kimler olduğunu. Orada yazmıştım detayıyla ama haydi burada da söyleyeyim, Londra var. Brüksel var. Moskova var. Kanada var. Lefkoşa var. Vatikan var, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ndeki Daimi Temsilciliği var. Var da var.

Ama ek olarak, öneminden dolayı, burada bir kez daha vurgulamalıyım. Bir kritik başkent daha olacak. O da Tel Aviv.

İsrail Türkiye’ye yeni Büyükelçisinin kim olacağını bildirdi, açıkladı. Kamuoyunda artık biliyoruz. Zaten o kişi de halen Ankara’da maslahatgüzar görevini yürütüyordu. Diplomaside doğrusu bekledik bizler yabancısı olmayanlar Ankara’nın da eş zamanlı olarak Tel Aviv’e kimi göndereceğini aynı gün, aynı saat, aynı dakika kamuoyuna açıklamasını ama açıklamadı Dışişleri.

Dışişleri şaşırttı…

Çünkü bu büyük, geniş kararnamenin içine koyuyor Tel Aviv’i de. Bilemiyorum belki de Tel Aviv’i öne çıkarmaktan çekiniyor AK Parti, tabanına yönelik, tepki almama yönünde bir strateji olabilir tam da seçimler öncesi. Ama Tel Aviv olacak bu Kararnamede.

Konuştuğum Dışişlerine yakın kaynaklar Dışişleri’nin taslağı hazırladığını ve Beştepe’nin onayına sunduğunu bildiriyorlar. Ama artık eskisi gibi değil malum. Beştepe ile Balgat arasında belli ki bir gidiş geliş oluyor listede. Kim bilir hangi isimler ekleniyor, çıkartılıyor. Gerçekten artık bunu biz diplomasi muhabirleri için bile bilmek zor. Son halini Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yeni isimlere telefonla bildirdiğinde öğreneceğiz bizler de. Ama bu gecikmenin bu iki kurum arasındaki gidiş gelişten kaynaklanığı belirtiliyor.

Ama yakındır artık hem de çok yakın…

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT