İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

O Büyükelçi bu Kararname’de niye yok? ÖZEL-Sibel Yeşilmen yazdı….

Son güncelleme tarihi 18 Şubat 2021

Haber: Sibel Yeşilmen

Büyükelçiler Kararnamesi bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Görür görmez doğal olarak ilk yaptığım şey 8 Aralık 2020’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun telefonları ile öğrenmeye başladğımız ve 9 Aralık 2020 gününe de sarkan o günkü liste ile bugün yani 13 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan listeyi karşılaştırmak oldu. 8-9 Aralık’ta yazdığımız çoğu isim bugünkü listede var. Ama olmayanlar da var.

Elbette Agreman süreçleri ülkeden ülkeye değişiyor yani bürokrasileri, ülkenin işleyişi farklılık gösteriyor. her ülke aynı süre zarfında Agreman vermiyor. Bir de bizim o ülke Büyükelçisine ne kadar süre içinde Agreman verdiğimize yani mütekabiliyete de dikkat ediliyor ve karşı ülke de buna riayet ediyor. Diplomasi bu, böyle şeyler önemli.

Washington’a Tokyo’dan atanan Büyükelçi Murat Mercan yok mesela bugün yayımlanan listede ve birkaç diğer isim de.

Ama benim dikkatimi en çok şeken şey iki listeyi karşılaştırdığımda, Azerbaycan oldu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Ahmet Demirok ismini Bakü için tebliğ etmişti ve biz de o günlerde bunu yazmıştık ancak bugün yayımlanan Resmi Gazete’de Ahmet Demirok ismi yer almıyor.

Dost ve kardeş ülkeler Pakistan ve Azerbaycan gibi Agremanı en kısa zamanda verirler yani bekletmezler, biz de onlara öyle yaparız ancak Türkiye’nin Bakü’ye atadığı yeni isim bugünkü Resmi Gazete’de yok. Bu isim değişmiş olabilir mi? Beştepe’de, Külliye’de, Saray’da yeni bir isim mi düşünülüyor? Dışişleri ile Saray bu isimde tereddüte düşmüş olabilir mi? Fikir ayrılığı mı var? Bakü Büyükelçisi niye bu listede yok?

Dikkat çekici. Hem de çok…

error: Content is protected !!