İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dışişleri’nden çıt yok…

Son güncelleme tarihi 4 Ocak 2021

Sibel Yeşilmen

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo giderayak öyle bir mesaj paylaştı ki uzun uzun değerlendirmemek, üzerine yazmamak mümkün değil. Pompeo, Türkiye’de serbest bırakıldıktan sonra Amerika’ya giden Rahip Andrew Brunson’ın Beyaz Saray’da, Başkan Trump ile ağırlama fotoğrafına yer verdiği paylaşımında, “İnsanlarımızı ülkeye, evlerine getirmek için asla hiçbir zaman ödeme yapmadık. Taviz daha fazla rehin almayı davet eder. Amerikanın itibarını geri kazandık. diktatörlere ve zorbalara daha fazla para yüklü paletler ve sahte kırmızı çizgiler artık yok” diye yazdı.

Hatırlayalım., Brunson ve ailesiyle birlikte Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Başkan Trump, rahibin serbest bırakılması karşılığında Türkiye’yle bir anlaşma yapılmadığını söylemişti ve “Bu ülkede biz fidye ödemeyiz, en azından artık ödemiyoruz. Yoksa çok büyük ve kötü şeyler olur. Yine de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederim. O zamana kadar çok iyi ilişkimiz vardı. Bu olayı birkaç ay önce çözememiş olmamız beni çok şaşırttı. Ama başka bir yönetim görevde olsaydı hiçbir şeyi çözemeyecekti. Ama yönetimi biz devraldık ve sorunu çözdük. Farklı ülkelerden 19 kişiyi geri aldık” diye konuşmuştu.

Rahip Brunson ayrıca bir ara diz çökerek Başkan Trump’ın omuzunu tuttu ve kendisi için dua etmişti.

Benim haberi yazdığım dakikaya kadar Ankara’da ne Dışişleri’nden ne de Külliye’den, Cumhurbaşkanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı. Bakalım Ankara bu sözlere herhangi bir yanıt verecek mi? Yoksa görmezden mi gelecek.

error: Content is protected !!