İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Sefaret balı”

Last updated on 22 Kasım 2018

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği çatı katında 6 yıl önceki Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından 3 kovanla başlatılan organik bal üretiminda kovan sayısı 10’a yükseldi. Ballar, küçük kavanozlarla ziyaretçilere hediye ediliyor.

Hürriyet Avrupa’da yer alan habere göre, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği, Almanya’nın ikinci en büyük şehir parkı konumundaki 210 hektar büyüklüğündeki Grober Tiergarten’in hemen yanındaki Tiergartenstrasse’de faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 6 yıl önce dönemin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından, Büyükelçilik binasının çatısı mini bahçeye dönüştürülerek, 3 kovanda organik bal üretimi başlatıldı. Çam ağaçları da dikilen çatıda, kovan sayısı zamanla 10’a çıktı. Üretilen organik ballar, hem Türkiye’den gelen heyetlere hem Alman hem de diğer ülkelerden gelen ziyaretçilere küçük kavanozlarda hediye ediliyor.

ALMANLAR DA ÖRNEK ALDI
Almanya ve Antalya arasındaki turizm, tarım, sanayi gibi alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla büyükelçiliği ziyaret eden Antalya Ticaret Sanayi Odası’nın heyetine de Büyükelçi Ali Kemal Aydın tarafından organik ballardan hediye edildi. Büyükelçi Aydın, heyete çatı katındaki arı kovanlarının bulunduğu mini bahçeyi de gezdirdi. Büyükelçi Aydın, “Bal üretimini örnek alan bir sürü Alman kuruluşu da bulundukları yerde bal üretimine başladı. Lezzetli ve organik bal üretiyor bunu da hem Türk hem de Alman misafirlerimize ikram ediyoruz” dedi.

KAVANOZLARDA TÜRK BAYRAĞI VAR
Son 2 yılda yaklaşık 50 kilo organik bal üretimi gerçekleştiğini belirten Büyükelçiliğin hediyelik bal kavanozları üzerinde binanın, önündeki Türk bayrağı ile birlikte fotoğrafı yer alıyor. Kavanoz etiketinde, ’Sefaret Balı. T.C. Berlin Büyükelçiliği’nin terasında üretilmiştir. Yüzde 100 doğal baldır’ şeklinde hem Türkçe hem de Almanca yazı bulunuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!