İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen Türk Büyükelçilerin makam odalarını yazdı….

Diplomaside son 10-15 gündür ciddi ölçüde bir hareketlilik yaşanıyor. Son Büyükelçiler Kararnamesi ile yeni Büyükelçiler Cumhurbaşkanlığı atama kararlarının Resmi Gazete’de yayımlanmasının peşisıra birer birer atandıkları, yeni görev yerlerine giderek yeni görevlerine başlıyor.

Göreve başladıklarını da sosyal medya hesaplarından bir bir duyuruyorlar.

Beni takip edenler artık çok iyi biliyorlar, bana haberi yazdıran ana unsur fotoğraftır. Eğer bir fotoğraf varsa ve güzelse, beni etkilemişse ben o haberi yazarım, yaparım, duyururum. O nedenle de ben haberde önce fotoğrafa bakarım. Haberi okutan bence iyi fotoğraftır.

İşte bahsettim ya, yeni Büyükelçiler yeni görev yerlerine gittiler ve bunu duyuruyorlar diye, işte bunu elbette fotoğraflarla yapıyorlar. Ben de işim gereği dikkatle bakıyorum her bir fotoğrafa.

Genellikle makam odalarında veriyorlar bu fotoğrafları, çalışma masalarında. Ya oturuyorlar ya da ayakta. Elbette odada neleri var diye gözüm gidiyor ilk olarak.

Fotoğraflar, bir odadaki en güzel detaylar, o kişileri anlamak için, ruh durumunu, duygusunu bilmek, öğrenmek, kişiyi tanımak için, malum ODTÜ Psikolojik Danışmanlık Yüksek Şeref diploması ile fazla çalışkan bir öğrenci olarak mezunum. Yaaaa ben o makam odalarından ne kişilik analizleri çıkartıyorum da konu bu değil, neyse :)

Odalarda fotoğraflar elbette aile, eş, çocuklarınınkinden bahsetmiyoruz, ya duvarda asılı ya da masa üzerinde sergileniyor. Kimlerin mi fotoğrafları var? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun çoğunlukla.

Kimin mi yok? Ülkemizin kurucusu, bu vatan için uğruna nice savaşlar vermiş, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ATAM’ın fotoğrafı artık çoğunda yok. Çok üzgünüm.

Türkiye Cumhuriyetini temsilen o ülkelere giden Büyükelçilerimizin, elbette hepsi değil, bazılarının Cumhuriyetimizin kurucusu ATAM’ın fotoğraflarına artık makam odalarının duvarlarında yer vermemesine, atlamasına çok üzgünüm. Oysa ki ilk yapılan şey bu olmalıydı.

Siz de bakın yeni Büyükelçilerin bu bahsetttiğim fotoğraflarına. Sizin de ATATÜRK benim gibi kırmızı çizginizse eminim sizi de çok üzecek bu durum, rahatsız edecek.

Minnetkarlık, vefa güzel duygular.

Haydi Sayın Büyükelçiler, benim vergilerimle maaşını alan, beni temsil eden Sayın Büyükelçiler, ATATÜRK OLMASAYDI SİZ OLAMAZDINIZ ATA’ya, ATAMA saygı.

Lütfen….

error: Content is protected !!