İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Afrika’ya açıldığımıza değdi mi? Tamam mı devam mı? “

Last updated on 12 Eylül 2018

 

 Türkiye son dönemde Afrika’daki temsilcilik varlığını hızla arttırıyor. Tabir yerindeyse Afrika’nın dört bir yanında mantar gibi Türk Büyükelçilikleri bitiyor. Türkiye’nin küresel anlamda da bir güç olduğu iddiasını ortaya koyması açısından oldukça ciddiye aldığı, Dışişleri Bakanlığı’nın üzerinde ağırlıkla durduğu, çalıştığı, mesai verdiği  bir konu “Türkiye’nin Afrika Açılımı”. Tamam açılıyoruz da açıldığımıza değiyor mu? Ne kadar fayda sağladık bugüne kadar ve bu açılım devam edecek mi?

Ankara’da Diplomatik kaynaklardan, Dışişleri kulislerinden edindiğim bilgiye göre Türkiye’nin Afrika’daki temsilcilik sayısı 15 yılda 12’den 40’a yükseldi.Bu yıl içinde Ekvator Gine’sinde Malabo Büyükelçiliği faaliyete geçecek. Böylece 2002 yılında 12 0lan Büyükelçilik sayımız 41’e çıkacak. Ancak Türkiye bu rakamda da kalmaya niyetli değil. Planlar içerisinde temsilcilik sayılarının daha da arttırılması var. Yani gidişattan memnun. Bunu neye dayanarak söylüyoruz kuşkusuz rakamlara…Zira temsilcilik sayısının artmasının ikili ticaret hacminde ciddi olumlu etkileri görülüyor.2002 yılında Afrika ülkeleriyle toplam dış ticaretimiz 3.7 milyar dolarken bu rakam bugün 19 milyar dolara yaklaşmış durumda. Afrika’daki doğrudan yatırımların toplam değeri de 6 milyar doları geçmiş durumda. Bu da hiç kuşkusuz Afrika’ya açılım politikasının somut getirileri olarak yerini alıyor.

Türkiye’nin genişleyen diplomatik ağı anladığım kadarıyla önümüzdeki dönemde daha da genişletilerek sık ve üst düzey ziyaretlerle Afrika’ya biz de varız mesajı verilmeye devam edilecek.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!