İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Ahhhhh şu diplomatlar!!!! “Meraklı” diplomatlar bugün konumuz.

Son güncelleme tarihi 7 Eylül 2021

Sibel Yeşilmen

Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’dan, Tunus’a, Çin’e, Amsterdam’dan Atina’ya , Bodrum’dan Ankara’ya ve daha birçok başkente. Her gün sabah ve akşam sitede ne yazdığımı merak eden “Meraklı” diplomatlar bugün konumuz. İlgisiz gibi görünüyorlar dışardan bakınca ama “dedikoduya” meraklılar. Çünkü siyasi haberleri değil sadece Bakanlık içine ilişkin yazdığım yazılarımı, kulisleri, atama haberlerini okuyorlar. Birisi okuyor diğerlerine paslıyor, haber bir anda birçok başkentte aynı anda okunmaya başlıyor, çok eğlenceli. Kim kimle kanka, kim kimle arkadaş hemen anlıyorum. Hanımlar hanımlara pasliyor, beyler beylere.

Tabii ben görüyorum kimlerin okuduğunu. Nerden okunduğunu? Hemen harekete geçiyorum, madem bu kadar ilgililer siteye bari beni sosyal medya hesaplarımdan takip etsinler , haberlerin anonsunu siteye koymadan önce alsınlar. Ama çok ilginç, çoğuna yazdım. Cevap verme nezaketini dahi göstermiyorlar, birkaçı dışında çoğu kesinlikle muhatap olmuyorlar, Ama ne tuhaftır ki en fazla haberleri takip eden okuyanlar o muhatap olmayanlar!!! yani öyle görünüyorlar.

Sitede ismini aratan diplomatlar var. Canları mı ararsınız, Çakıralpleri mi Bekarlar’ı mı? Kimler yok ki, ateş ateş yananlar mı? Ege’de Yunanlılarla”Barış” görüşmelerine katılanlar mı :) Serin serin esenler mi :) Haberi bulduğunda her gün aynı saatte okuyanlar. Kadınlar kadar erkekler de çok fazla. Aynı haberi her gün okuyorlar, isimlerini görmek hoşlarına gidiyor olmalı. Onların yurtdışına görevli bir yere gittiklerini de zaten o zaman anlıyorum, ben onların o gün nerede olduğunu okudukları yerden görüyorum. Bingo yine yakalanıyorlar :)

Çok tatlılar. Ben onlara “hayaletler” diyorum. Siteden çıkmıyorlar, ama eminim bir gün karşılaşsak ve “merhaba ben Sibel Yeşilmen diplomasimuhabirhaber” desem aaa öyle bir haber sitesi mi var diyecekler o kadar yani siz anlayın :)

Büyükelçiler kadar küçük diplomatlar da yazılanlara ilgili, sadece çok çok ufak olanları Bakanlığa yeni girenler, herhalde onlar çok çalışmaktan vakit bulamıyorlar, onlar biraz meraksız. Ama ablaları, ağbileri hakikaten inanılmaz seviyorlar kulis haberlerini, dedikoduları. Zaten bütün gün sosyal medyadalar. Bakanlık açıklamalarını RT edip like etmek çok zamanlarını alıyor olmalı !!! Bir göreve geldiklerinde nezaket ziyaretleri, bir de görevden ayrılıp tayinleri çıkınca veda ziyaretleri yapıyorlar. Belki 1 de Bakan ziyareti, ama gerçekten çok yoruluyorlar!!!

Büyükelçiler Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın paylaşımlarını like ve RT yapıyorlar, Kendileri bir şey paylaşacakların da da mutlaka Kıran’ın ismini de etiketliyorlar, bağlılıklarını göstermek için olsa gerek !!!

Aaaa elbette bir de emekli diplomatlar var. Onlar da müdavimler. Bazı muhalif partilerin dış politika danışmanları emekli Büyükelçiler, köşe yazanlar, fikirlerine başvurulanlar, siyasi parti danışmanları. Onlar da ilgisiz görünen çoook ilgililer :)

Küçük diplomatların çoğunun sosyal medya hesapları gizli, açık olanlar da suya sabuna karışmadan futbol takımlarının paylaşımlarını like ve RT yapıyorlar. Ama dediğim gibi özellikle 2 numaralar da çok ama çok meraklılar, onlar da dedikoduyu, kulisi seviyorlar :)

Bakan Çavuşoğlu ile özel röportaj yapacak olan :) ya da dış politika ile ilgili yorum yapması gereken bazı televizyoncular, gazeteciler, ve canlarım, çoğu arkadaşım Diplomasi muhabirleri, dış politika yazan, konuşan gazeteci meslektaşlarıma da aslında çok yer ayırmak isterim ama konumuz diplomatlar onları bir başka sefere yazarız :) Ama siteye gösterdikleri ilgi takdir-e şayan olsa da emeğime saygı gösterip, haberleri “çalarken”, bilgilerimden yararlanırken, kaynak gösterseler, ne iyi olur :)

Bu benim Tuhaf Diplomat Davranışları yazılarımın ikincisi. İlkini sitede ararsanız kolaylıkla bulursunuz. Bundan sonra da yazmaya devam edeceğim. Sonrasında da bu yazılarımı bir kitaba dönüştüreceğim.

Ben Diplomasi muhabiriyim ve 30 yıldır sadece diplomasiyi, diplomatları takipteyim, yıllara dayanan bir deneyim, gözlem.

Siz de beni takipte kalın, pişman olmayacaksınız ama hayaletlik yapmayın, cesurca, açıkca, isminizle, cisminizle sosyal medya hesaplarımdan. Sevgili diplomatlar :) Aaaa unutmadan son not, sevgili siteden çıkmayanlar, hep en son okuduğunuz haberden giriyorsunuz, yeni haberi ilk girişinizde göremiyorsnuz, önce sayfayı refresh edin sonra deneyin, böylece yeni haberi okuyabilirsiniz. Size zor oluyor, sonra iki kez giriyorsunuz benden söylemesi :)

error: Content is protected !!