İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Ankara, Bağdat’tan artık sözünü tutmasını bekliyor

Last updated on 10 Ağustos 2019

Sibel Yeşilmen

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, bugün Irak Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Fuad Hüseyin ile önemli bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin gündeminde Irak’taki iç kontrol noktaları vardı.

Irak Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Fuad Hüseyin Büyükelçi Yıldız’a  dün yani 16 Şubat akşamı itibariyle Irak’taki iç kontrol noktalarının kaldırılmış olduğunu ve İbrahim Halil Sınır Kapısında artık tek gümrük uygulanacağını teyid etti.

Diplomasimuhabirhaber’in edindiği bilgiye göre, Ankara Bağdat’ın verdiği bu sözün takipçisi olacak, zaten Büyükelçi de görüşmede bizzat Hüseyin’e bunu söyledi. Bu söz teyide muhtaç çünkü Bağdat bunu daha önce de yaptı. Zira sözde söylenenler maalesef sahada icraata geçmiyor 

Yine diplomasimuhabirhaber’in edindiği bilgiye göre, Ankara söz konusu bilgiyi, yani Bağdat’ın sözünü tutup tutmadığını Türk ihracatçı ve nakliyecilerin zaman içinde karşılaşacakları durumları dikkatle izleyerek, takip ederek değerlendirecek. Günler içinde  gelişmeleri bizzat yaşayıp, gözlemleyip, bilgilendirecek olanlar hiç kuşkusuz yine Türk ihracatçı ve nakliyeciler olacak.

Sahada Bağdat’ın kontrol edemediği, bu işten büyük kazanç sağlayan Haşdi Şabi gibi milislerin oluşturduğu gayriresmi uygulamalar ciddi sorunlara neden oluyor. Kaynaklar, mal taşıyan araçların herhangi bir gayriresmi harç/ödeme yapmak zorunda olmadan, mallarına el koyulmadan Bağdat’a ulaşmalarının önemine dikkat çekerken, genel durumun 1-2 hafta içinde anlaşılabileceğini belirtiyorlar. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 yıl aradan sonra Bağdat’a gidiyor. Okumak için, lütfen ziyaret ediniz: http://diplomasimuhabirhaber.com/sibel-yesilmen-yazdi-start-verildi-8-yil-aradan-sonra-cumhurbaskani-erdoganin-yapacagi-ziyarete-buyuk-onem-verilen-turkiye-irak-iliskilerinde-yogun-donem-diplomasi-trafigi-hizlaniyor/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!