İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…Ankara formülü buldu, Büyükelçisine bıraktı.

Sibel Yeşilmen

Trump dönemi dün resmen bitti. Türkiye-ABD ilişkilerinde Biden’ın Beyaz Saray koltuğuna dün oturması ile birlikte S400 ana başlıklı gergin bir dönem başlıyor, Yeni yaptırımların olabileceğini, Sözde Stratejik Ortak ifadesini kullanarak Ankara ile gergin bir dönemin işaretlerini veren yeni Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’dan öğrendik. Türkiye hala sessiz, Dışişleri’nden bu açıklamaya herhangi bir tepki gelmedi. Bu sessizlik de aslında bizlere çok şey ifade ediyor.

Dün İngiltere Kraliçesi; pekçok Başbakan, Iraklı Kürt liderler ardı ardına Biden ve Kamala Harris için tebrik mesajları gönderdiler. Ankara ise Biden ve Kamala Harris’i dün yani 20 Ocak 2021 yemin ettiği gün ne Beştepe’den ne de Balgat’tan kutlamadı. Türkiye Biden ve Harris’i kutladı ancak bunu yapan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç oldu. Demek ki böyle bir formül bulundu.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris’ı kutlarım. Bu yeni yönetim, umarım bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe hizmet etmek için yeni müttefiklikler kurarken, ABD’nin uzun süreli müttefikleri ile olan ilişkilerini güçlendirme bilgeliğini gösterecektir” diye yazdı.

Mesaj tebriğin ötesinde ciddi de bir anlam taşıyor. Bizler diplomasiyi takip edenler biliriz ki bu tür mesajlar öyle bir iki saatte yazılmaz. Ankara’ya danışılır, Dışişleri’nden onay alınır, üzerinde düşünülür taşınılır öyle yazılır. Belli ki Büyükelçi Kılıç da öyle yapmış. Büyükelçi mesajında ilişkilerimizi güçlendirme akıllılığını, bilgeliğini göster çağrısı yapıyor. En uzun müttefikin benim diyor ülkemiz için.

Bakalım Washington yönetimi bu mesaja nasıl bir cevap verecek. Ancak görünen o ki, Trump-Erdoğan yakınlığı hatta biraz fazla yakınlığı, Biden döneminde artık rafa kalktı. Belki biraz mesafeli olacak ama bir o kadar zor olacağı da kesin

error: Content is protected !!