İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Bakalım Dışişleri şimdi ne yapacak?

Son güncelleme tarihi 9 Ağustos 2022

Sibel Yeşilmen

Geçtiğimiz günlerde yazmıştım. Dışişleri Bakanlığı “Bana sormadan yapamazsın” demişti, açıkça vize istiyordu. Kimden mi? CHP’li Belediye Başkanlarından. Balıkçıda buluşmalar, görüşmeler, yemekler neydi canım o da öyle? Dur bakalım demişti Dışişleri. Ağırlığını koymuştu. Elbette o yazımda da belirtmiştim, Dışişlerinin bu yaptığının kabul edilecek bir yanı yok, şaka gibi bir genelge diye.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı kamuoyuna ortak açıklama yaparak Dışişleri Bakanlığı’nın işte bu bahsettiğim kendilerinin yabancı misyonlarla görüşmelerini izne bağlayan genelgesine tepki gösterdi. Sözkonusu tebliğnin sadece Belediyelere yapıldığı ama yabancı misyona gönderilmediğinin dikkat çekildiği açıklamada, “Böyle bir tebliğnin tek taraflı yapılması,  teamüllere aykırıdır.” denildi.

Belediye Başkanları “Demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde bile akla gelmeyen bu uygulamanın 2022 yılında hayata geçirilmesi, ülkemizin boynunu uluslararası arenada bükecek bir ayıptır.” diyor . Bu da uymayacağız anlamına geliyor..

İşte o ortak açıklama :

Öncelikle bu genelgenin hukuka ve demokrasiye uygun bir genelge olmadığının altını çizeriz ve genelgenin iptali konusunda hukuki girişimlerde bulunacağımızı beyan ederiz. Ayrıca bu yasaklama kararı ile kamuoyuna açıklanması gereken bir husus da bulunmaktadır. Böyle bir kararın 2 tarafı vardır. Yabancı misyonlar ile iletişimde kısıtlama getirilen kişi ve kurumlar. Böyle bir tebliğin tek taraflı yapılması,  yani yabancı misyonlara yapılmaması dikkat çekicidir ve teamüllere aykırıdır. Özellikle belediye başkanları nezdinde, bu yasağın “şehir diplomasisi”, “kardeş kent ilişkileri”, “yatırım arayışları” ve “uluslararası işbirlikleri oluşturulmasına” dair olumsuzlukları doğacaktır. Demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde bile akla gelmeyen bu uygulamanın 2022 yılında hayata geçirilmesi, ülkemizin boynunu uluslararası arenada bükecek bir ayıptır.  Kıymetli ve köklü bir geleneğe sahip Türk Dışişleri’nin bu kararı yeniden gözden geçirmesi önem arz etmektedir. 

Şimdi artık top Dışişleri’nde. Bakalım Dışişleri şimdi ne yapacak?

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT