İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Bakanlığın tabutuna bir çivi daha çaktılar. Dışişleri’nin bittiğinin resmidir

Sibel Yeşilmen

Birkaç gün tatil yapayım, hiçbir şey yazmayım diye niyetlendim. Tam da o gün oldu. Tatile çıktığım gün. O nedenle gününde yazamadım, bugün yazıyorum. Dışişleri bitmiştir. Dışişlerine geçmiş olsun. Bakanlığın tabutuna bir çivi daha çaktılar.

Neden mi bahsediyorum? 20 Kasım yani dün yapılan Cumhurbaşkanlığı atamalarından, Resmi gazetede yayımlanan yeni Büyükelçi atamalarından.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof.Dr.Gülnür Aybet BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğine atandı. Bu görevi Ahmet Altay Cengizer yürütüyordu. Daha önceki özel haber ve yazılarımda Cengizer’e Özel Temsilcilik ünvanı verilerek görevi biraz daha sürdürmesi nasıl sağlandı hepsini yazmıştım.

Ve bir diğer atama. Endonezya Cumhuriyeti Nezdindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Aşkın Asan atandı.

Her iki atama da dışardan, kariyer diplomat değiller.

“Kimse kusura bakmasın” başlıklı yazımda, dışardan atanan Büyükelçilerin sayısını ve kimler olduğunu daha önce yazmıştım. Sayı gitgide artıyor, hepsi siyasi atamalar. Onlara şimdi 2 isim daha eklenmiş oldu.

Gülnur hanım direkt Külliye’den Aşkın hanım 23.dönem AK Parti Milletvekili.

Dışişleri de bekliyor. Diplomatlar bekliyor. Defalarca kez yazdım. Yaklaşık neredeyse 1 yıl önce Merkez’e dönen Büyükelçilere koltuk bulunabilmiş değil, hepsi yeni Büyükelçiler Kararnamesini bekliyor. O yayımlanacak ki o başkentler için atamalar yapılacak, Bakanlıkta boşalan koltuklara 1 yıl önce dönenler atanacak.

Ama hep dışardan atama, hep dışardan atama.

Diplomatın eli yine boş kaldı.

New York BM Daimi Temsilcimiz Feridun Sinirlioğlu’nun görevi artık uzatılmayacak, dönmesi yakın demiştim. Önceki özel haberlerimden birisinde. Ben artık hiç zannetmiyorum, BM’ye bir kariyer diplomat atansın, ki ağırlıklı görüş Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın atanacağı yönündeydi. Yine Külliye’den bir atama bana artık hiç mi hiç zor görünmüyor.

Artık çok belli. Bakan Çavuşoğlu’nun görüşü alınmıyor Büyükelçi atamalarında. Çavuşoğlu dış politikada ne kadar etkisiz, yetkisizse Bakanlığını doğrudan ilgilendiren Büyükelçi atamalarında da artık o kadar yetkisiz, etkisiz. Çünkü ben ona sorulsa bu atamalara Bakanlığından kariyer diplomatların gitmesinin daha faydalı olacağını söyler diye düşünüyorum, düşünmek istiyorum.

Tepkim isimlere değil, ne Gülnur hanımı tanırım ne Aşkın hanımı, elbette onlar da işlerinde ehildirler.

Ama liyakat dediğimiz tam da bu değil mi?

Büyükelçi olmak bu kadar kolay mı?

AKP’li olmak Büyükelçi yapılabilmek için tek kriter olabilir mi?

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT