İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Ben Mevlüt Çavuşoğlu’nu diplomatını toprak altına terkeden ve önüne bakan “Dışişleri Bakanı” olarak hatırlayacağım…

Sibel Yeşilmen

Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu.

Yeni kabinede yer almadı, yer verilmedi.

Görevi yeni Bakan Hakan Fidan’a devrettikten sonraki ilk sosyal medya paylaşımında çilek topladı ve altına “Ankara’da çilek mevsimi” diye yazdı. Aralarında diplomatların da bulunduğu çokça kişiden bu paylaşımı beğeni aldı.

Çavuşoğlu bundan böyle yoluna AK Parti Antalya milletvekili olarak devam edecek.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Türkiye gerek Tahıl Koridoru konusunda gerekse tarafları İstanbul ve Antalya’da buluşturma konusunda bence başarılı oldu. Bu başarı yadsınamaz.

Görev yaptığı onlarca yıl içerisinde sayısız yurtdışı seyahat yaptı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Saray’ın üretttiği, yaptığı, var mı bilmiyorum ki bence yok, dış politikayı uygulayan bir sekreterya görevinin Dışişleri’nin üstüne yapışmasına izin verdi.

Çokça dışardan, kariyer diplomat olmayan AK Partililerin Büyükelçi atanmasına , artık Bakanlık’ta sayısız kez yazdım Genel Müdür yapılmasına göz yumdu.

Sesi hep yabancı mevkidaşlarına, Avrupalı parlamenterlere, kendi Bakanlığındaki diplomatlarına sert çıktı. Üslubu sertti. Sosyal medyada ancak bu sert, ayar veren yaklaşımı kabul gördü, “Milliyetçi” taban pek sevdi, kahraman ilan edildi.

Ama öyle bir şey yaptı ki, diplomatları, arkadaşları, Dışişleri’ndeki diğer Türk Büyükelçiler unutmuş olabilir, ki çok üzücü, ama 30 yıldır bir Diplomasi Muhabiri olarak Bakanlığı takip eden bendeniz unutmadım, unutamadım.

Dışişleri Hatay Temsilcisi Büyükelçi Devrim Öztürk’ün deprem sonrasında günlerce bulunamayan cansız bedenini toprağa terketti. Diplomatına sahip çıkmadı.

Hepsi bir yana ben Çavuşoğlu’nu bu ilgisizliği ile hatırlayacağım. Diplomatını toprak altında bırakıp giden bir Dışişleri Bakanı olarak…

Unutmayın…Maç 90 dakika.

89 dakika kusursuz oynasanız bile eğe 90’da gölü yiyorsanız, yenilmiş sayılıyorsunuz.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT