İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı-Biden’ın bu talihsiz kararı sonrası, anti-Türkizm artacak. Yurt dışında yaşayan Türkler zor durumda bırakılmıştır …

Son güncelleme tarihi 27 Nisan 2021

“ABD Başkanı Joe Biden, seçim kampanyasında o sözü vermiş olmasına rağmen önceki Başkanlar gibi Türkiye-ABD ilişkilerinin önemi ağır basar ve yine Büyük Felaket der”  görüşünde olan beni şahsen çok şaşırttı. 1915 olaylarını “Soykırım” olarak kabul etmesini ben beklemiyordum. Ama böyle olmadı… Demek ki S-400, insan hakları, Rusya, Venezuela, Suriye YPG gibi konularda ayrı tellerden çalan Ankara’yı yok saydı. Benim için artık hiçbir kıymetin yok dedi. 

Çok üzdü bu karar beni. Biz bunu haketmedik. 

Bu yazıyı yazdığım dakikalara kadar Türkiye, Ankara, Külliye açıklamaların ötesinde ve ABD Büyükelçi si Satterfield’ı Dışişlerine çağırıp tepki vermek dışında hiçbir somut reaksiyon göstermedi ABD’ye… Sosyal medyada Türk halkının beklediği ve görmek istediği şeyleri yapmadı yani : Büyükelçi Murat Mercan’ı ki hala Güven Mektubunu sunamadı kendisi, istişareler için Ankara’ya çağırmadı, İncirlik’i kapatmadı, ABD Büyükelçisini istenmeyen adam ilan etmedi, ikili ekonomik ilişkileri ABD aleyhine etkileyecek bir somut karar almadı. 

Bekliyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan bugüne gelinceye kadar ki tarihler şu an yazıyı yazdığım anda  26 Nisan 2021 Pazartesi saat 15:42 hiçbir açıklama yapmadı. Sessiz, suskun… 

Ben de çoğunluk görüşe katılıyorum anlaşılan  o ki Haziran’daki Biden görüşmesi beklenecek. Zamana yayılacak konu. 

Tüm bunları bir kenara bırakırsak Biden’ın kararı sonrası ABD’de yaşayan bir Türk arkadaşımın benimle paylaştığı görüşlerine yer vermek istiyorum burada ismini yazmadan. “Amerika’daki Türkler zor durumda bırakılmıştır. Anti-semitizm gibi anti-Türkizm başlayacaktır. “ dedi. Özetin en özeti. 

Söylediği de oldu. Bugün Fransa’dan gelen bir haber aynen şöyle: “Fransa’nın Saint-Die-Des-Vosges’un Kellerman Mahallesi’nde yaklaşık 40 kişilik Ermeni bir grup, Türk ailenin evine girerek saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda 4 kişi yaralandı.”

Bu endişe ABD’de olmasa bile Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Fransa’da gerçekleşmiş görülüyor.

Dışişleri’nin liyakat sahibi diplomatlarını elinin tersiyle itip önemli Büyükelçiliklere AK partilileri atayan, İsrail’i küstüren, Mısır’ı GKRY ve Yunanistan ile işbirliğine adeta kendi elleriyle iten, yanlış tercihlerle dış politikayı iç pılitikanın oyuncağı yapan Ankaraya ABD yönetimi bu kararı ile  bildiğin dayak attı. Ankara bu dayağı yerken de yardımına Azerbaycan, KKTC ve Pakistan duşında koşan kimse de olmadı.

Biden’ın bu adımı sadece Türkiye Cumhuriyeti’ni değil yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da zarar görmesine neden olacaktır. Üzgünüm, böyle olmamalıydı. 

error: Content is protected !!