İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Dışişlerine dair bir şehir efsanesi.

Sibel Yeşilmen

Türkiye’de yaygın bir kanı var. Nepotizmin en fazla görüldüğü kurumların başında Dışişleri geliyor zannediliyor. Yeni değil. AKP ile ilgisi yok. Eskiden beri.

“Büyükelçinin çocuğu Büyükelçi olur. Annesi Büyükelçi, babası Büyükelçi kesin o da Dışişlerine girer. Torpil var Dışişleri’nde” görüşü hakim toplumda. Evet elbette örnekleri var ama, Dışişlerinin adı çıkmış, gerçekler göründüğü gibi değil.

Emekli Büyükelçilerden Dışişlerinin efsane isimlerinden Ercüment Yavuzalp oğlu da gelini de Büyükelçi….

Eski Cumhurbaşkanlarımızdan Fahri Korutürk’ün oğlu Osman Korutürk, Salah Korutürk gelini Zergün Korutürk hepsi akraba Büyükelçi

Büyükelçi Mithat Balkan kızı Yaprak Balkan Alp, eşi Kerem Alp Büyükelçi

Büyükelçi Zeki Kuneralp oğlu emekli Büyükelçi Selim Kuneralp

Yenilerde Büyükelçi Burak Akçapar oğlu Onat Akçapar diplomat. Büyükelçi Fuat Tanlay oğlu Dışişleri’nde diplomat.

Büyükelçi Yalçın Tuğ oğlu Büyükelçi İlhan Tuğ babasının izinden gidenlerden Büyükelçi.

Ama Dışişleri Bakanlığı özellikle FETÖ’den aldığı ağır darbe sonrasında sık sık aday meslek memurluğu sınavları açıyor. Yeni, genç diplomatları bünyesine katıyor. Belki biri ikisi diplomat çocuğu, Büyükelçi kızı, oğlu ama orana vurursak hakikaten çoğu dışardan.

Büyükelçinin çocuğu Büyükelçi olmuyor artık. Büyükelçi Fatih Yıldız’ın kızı mimar örneğin ve birçok daha örnek.

Kayırmacılık, torpil, başarıya göre değil kan bağına göre atama yani nepotizmi ülkemizin hala en büyük sorunlarından birisi ama aklamak için söylemiyorum gerçekten de bu kavramlar son dönemde Dışişleriyle anılmıyor birçok üniversitede bölüm başkanı atamalarında, dekan atamalarında, karısını, çocuğunu, damadını atayanlar hep karşımıza çıkıyor.

Yazılı ve sözlü sınav ardından zorlu bir süreç sonrasında Dışişlerine giriliyor. Diplomasi Akademisindeki Temel Eğitim ve hizmetiçi eğitim programları ile aday meslek ile konsolosluk ve ihtisas memurlarına; devlet memurluğunun esasları, anayasa, devlet teşkilatı gibi temel derslerin yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı’nın teşkilat yapısı, işleyişi, görev tarifleri ile terfi ve atama ile ilgili konularda temel bilgiler veriliyor.Aday memurlara ayrıca; idari ve mali işler, resmi yazışma, dosyalama, protokol, ofis otomasyon, elektronik belge yönetimi ve bilişim güvenliği gibi konularda uygulamalı temel mesleki dersler de veriliyor.

Hizmetiçi eğitim programları ile diplomatlar sürekli yeni şeyler öğreniyor, sınavlara giriyor.

Kolay değil Dışişleri. Bitmiyor öğrenmeleri ve her türlü eleştiriye rağmen hala en saygın kurumların başında geliyor bana göre ve belki de ilki.

Varsın olsun 1-2 Büyükelçinin kızı oğlu da Büyükelçi olsun. Önemli olan bu oranın çocuğunluğa yayılmaması işte o zaman tehlike var demektir.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!