İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…Bu Büyükelçilik ODTÜ’lülere emanet… Halef de ODTÜ’lü selef de ODTÜ’lü

Sibel Yeşilmen

Mezunu olmaktan gurur duyduğum üniversitem birçok farklı meslek grubunda olduğu gibi diplomaside de çok sayıda önemli isim çıkardı.

ODTÜ Uluslararası İlişkiler mezunları Türkiye’nin birçok dış temsilciğinde diplomat, Başkonsolos ve misyon şefi Büyükelçi olarak görev yapıyor. Ama bir Büyükelçilik var ki, 4 yıl hizmet ettikten sonra Ankara’ya Merkez’e Dışişleri’ne dönen isim de bir ODTÜ’lü, onun yerine gelen, boşalttığı koltuğa oturan isim de…

Kimlerden mi bahsediyorum?

Türkiye’nin eski Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve yeni Büyükelçisi Ali Rıza Güney’den…

Her ikisi de ODTÜ Uluslararası ilişkiler mezunları.

4 yıl boyunca farklı, çok çalışkan, yerinde duramayan ve aktif bir Büyükelçilik izledi Fatih Yıldız. Dikkatle her anını takip ettim ve hep takdir ettim. Defalarca kez kendisi hakkında yazı yazdım.

Yeni Büyükelçi Ali Rıza Güney şu an benim için bir kapalı kutu. Onu da takibe aldım. Bakalım nasıl bir Büyükelçilik izleyecek?

Benim naçizane kriterlerime göre sadece talimatla iş yapan, çokca oturan, Dışişleri açıklamalarını RT ve like etmekle kalan (tüm bunları yazarken çok üzülüyorum ama )klasik Türk Büyükelçi, diplomat profili mi çizecek yoksa Bağdat’ta Büyükelçi Fatih Yıldız’ın bize alıştırdığı, ezberleri bozan Iraklıyı da Türkü de kendisine hayran bırakan, yardımsever, sosyal medyadan kolay ulaşılabilen, anında sorulara, sorunlara cevap veren, izinden gidip hızlı tempoya ayak uydurarak, “Vay be Fatih beyin yerini doldurdu” mu dedirtecek bize. ?

Merakla takipteyim?

ODTÜ’ye ODTÜ’lüye de ikincisi yakışır :)

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!