İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Büyükelçi atamalarında ilginç tesadüfler ve BM New York Daimi Temsilciliği ismi hala atanmadı…

Son güncelleme tarihi 24 Aralık 2020

Sibel Yeşilmen

Yeni Büyükelçiler Kararnamesi’nden artık haberdarız. Dün gece 2’den bu yana ve bugün bütün gün yeni isimler kimler, hangi başkentlere kim atandı, kimler yer değiştirdi, kimler merkeze dönüyor hepsini yazdım ve listede kimler var biliyoruz.

Ama ya dikkat çekenler. Bir iki dikkatimi çeken şey var, yıllardır diplomasiyi, Bakanlığı ve Büyükelçileri yakınen takip eden bir isim olarak naçizane onları sizlerle paylaşmak isterim.

1.Dikkatimi çeken

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Türkiye’nin yeni Belgrad Büyükelçisi oldu. Peki biliyor musunuz Belgrad’taki mevcut Büyükelçinin görevi eskiden neydi, Büyükelçi Tanju Bilgiç. O da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüydü. Sözcüler devir-teslimi ilginç bir tesadüf…

2.Dikkatimi çeken

Türkiye’nin yeni Washington Büyükelçisi Tokyo’dan gidecek olan Murat Mercan oldu. Peki kimden alacak bu görevi. Büyükelçi Serdar Kılıç’tan. Kılıç, 2014 yılından bu yana Washington’da, peki daha önce nerede Büyükelçiydi? Tokyo’da. Tokyo’dan Washington’a Büyükelçi atamak tesadüf :)

3.Dikkatimi çeken

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a, Türkiye’ye yönelik sert sözleri nedeniyle, “İlerle, bekleme yapma diyen Büyükelçi Ali Onaner’in Tunus’tan ” Paris’e atanmış olması ve doğrusu, mükafatlandırılmış mı cezalandırılmış mı hakikaten anlayamadım :) Şaka bir yana, Paris önemli bir atama elbette, bu genç yaşında Onaner için eminim iyi değerlendirecektir.

4.Dikkatimi çeken

Listede hala emekliğe ayrılacak olan New York BM Daimi Temsilcimiz Feridun Sinirlioğlu’nun yerine kim gelecek öğrenebilmiş değiliz. O isim belli değil. Şahsen ben Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ı o koltuğa bekliyorum ama elbette belli olmaz bakalım kim atanacak ve elbette AB Başkanı Dışişleri Bakan Yarıdmcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı hala bir yere atanmış görünmüyor, bakalım o nereye gidecek?

5.Dikkatimi çeken

Karı-koca diplomatlar dönüyorlar. Büyükelçi Aslıgül Üğdül ve Tunç Üğdül ile Büyükelçi Suat Akgün ve eşi Büyükelçi Evren Dağdelen Akgün yeni kararname ile Merkez’e dönüyorlar.

6.Dikkatimi çeken

Dışardan atamalar yine bu Kararnamede de karşımıza çıktı. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu Tanzanya’ya Büyükelçi atandı, gazeteci Kerem Alkin Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi oldu. Son dönemde Büyükelçi atamalarında çok sık görülen liyakata değil sadakata verilen önemin bu atamalarda da görüldüğüne vurgu yapmak isterim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!