İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Dikkat mutfakta Uluslararası İlişkiler Profesörü Rektör Çağrı Erhan var!!! “Let’s cook together”

Last updated on 25 Kasım 2018

Haber: Sibel Yeşilmen

Ceketi attı, mutfak önlüğünü giydi. Ama yine kravatı duruyor, başında ise aşçı kepi var. Bu kez bir farklı, alıştığımız Uluslararası İlişkiler Profesörü Altınbaş Üniversitesi Rektörü Çağrı Erhan değil sanki. Haber kanallarında, siyaset-tartışma programlarında, panellerde, televizyon ekranlarında Türk-Amerikan ilişkilerini tarihiyle, detaylarıyla uzun uzun kapsamlı anlatan, Kudüs deyince her santimetre karesini ezbere bilen anlattıkça dinleyesiniz gelen o Profesör gitmiş bir başkası gelmiş. “Let’s cook together” yazan kocaman bir banner (Afiş-pankart) önünde. Bırakır mıyım, fotoğrafı görür görmez aradım. Dedim,  mutlaka bunun haberini yapmalıyım.  Sayın Rektör sahi ne işiniz var sizin mutfakta ? Hani Dış politika, diplomasi falan ne alaka mutfak?

Fırında palamut pişirmiş. Tarifini de bir güzel veriyor görüşmemizde, tane tane anlatıyor,  insanın palamut alıp hemen pişiresi geliyor. Üniversitenin Gayrettepe Kampüsünde Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Emre Alkin ile katıldıkları bir etkinlikten bu güzel fotoğraflar. Üniversite akademik kadrosu, yönetimi hep birlikte biraraya gelmişler Gastronomi Bölümünün bu son derece modern mutfağında sebze çorbası, fırın  palamut, karides kokteyl ve kabak tatlısı pişirmişler. Önümüzdeki günlerde bu güzel mutfağı daha çok duyabiliriz özellikle biz diplomasi yazanlar ilerde daha uzun uzun yazabiliriz, ama şimdilik bu kadar, fazla bilgi vermeyeyim.

 

“Birlikte yemek yaptık, harika bir deneyim oldu, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyor Prof.Dr. Çağrı Erhan. Biz onun fırın palamutundan tadamadık ama belki bir başka sefere e gündem yoğun YPG-PKK, Amerika desteği, Kaşıkçı cinayeti, diplomasiye güzel bir mola verdik bu sayede ama biz gidelim, malum dış politika, diplomasi izlemeye devam…

Prof.Dr.Çağrı Erhan kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu, aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler yüksek lisansını da yapan Çağrı Erhan 2000 yılında da, “Osmanlı – Amerikan Siyasi İlişkileri” başlıklı teziyle, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doktor unvanını aldı.  2003’te siyasi tarih doçenti, 2009 yılında aynı alanda profesör olmuştur. 2001’de “Tarih Vakfı Afet İnan”, 2013’de “SAM Stratejik Vizyon” ödüllerini ve 2014’te Avrupa Birliği Jean Monnet Chair unvanını almıştır. Georgetown, Tel-Aviv, Tokyo Chuo, TOBB ETÜ ve Bahçeşehir üniversitelerinde araştırmacı ve misafir öğretim üyesi olarak bulunan Çağrı Erhan, AB, TÜBİTAK, Gençlik Spor Bakanlığı ve Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projelerde de yürütücülük yapmıştır. 1994 – 2015 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak çalışan Erhan, 2005-2015 yılları arasında Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) müdürlüğü yapmıştır. Prof. Erhan, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Dışişleri Bakanlığı, Türk Askeri Tarih Komisyonu, Türk Atlantik Derneği, Avrupa Konseyi gibi kuruluşlarda çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2015 Haziran ayı itibariyle İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. Türk Dış Politikası, siyasi tarih ve uluslararası ilişkiler konularında çeşitli kitapları bulunan Prof. Erhan, Uluslararası İlişkiler ve Ankara Avrupa Çalışmaları dergilerinin kurucu editörlerindendir. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi 1 Temmuz 2017’de Altınbaş Üniversitesi adını aldı ve Çağrı Erhan halen bu üniversitenin Rektörlüğünü yürütüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!