İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Diplomat mutsuz, diplomat huzursuz…

Son güncelleme tarihi 9 Kasım 2021

Sibel Yeşilmen

Dertleştiğim pek çok aktif görevde ya da emekli Büyükelçi, diplomat hep aynı şeyi söylüyor. Durum gitgide kötüleşiyor.

Gerek öğlen yemeklerinde bir araya geldiğimiz, gerek bir kahve sohbetinde, herkes aynı dertten muzdarip, “Ne olacak bu Dışişleri’nin, diplomatın hali?”

Ne varmış ki hallerinde? Ne yok ki? “Mesleğin itibarı iki paralık oldu” diyen de var, iç geçirip, “oflayan”, “puflayan” da….

Diplomat mutsuz, diplomat huzursuz. Toplumda Büyükelçi algısı gittikçe güven kaybediyor. Diplomatlık itibarlı meslek değil mi artık?

Toplumda birisi küfür mü etti, uygunsuz bir davranışta mı bulundu, ahlak dışı bir olaya mı karıştı fark ettiniz mi hemen sosyal medyada bir kampanya başlıyor ve konuşan konuşana “Kesin hemen Büyükelçi olur, aaaa daha Büyükelçi yapmamışlar mı? İki güne kesin ataması çıkar Büyükelçi yapılır” .

Eskiden Büyükelçi, diplomatlık itibarlı mesleklerdi. Aman sakın yanlış anlaşılmasın elbette bence hala öyle, toplumdaki algıdan bahsediyorum.

İşte konuştuğum bana güvenen, artık dost olduğum emekli diplomat, Büyükelçi, aktif görevde olan herkes, hepimiz de bundan bahsediyoruz. Nasıl yaaa? Neler oluyor?

Valla olan oluyor, önlem almak lazım. Bu işte diplomatların kusuru var mı pekii? Yok elbette. Kariyer diplomat olmayan, dışardan yapılan Büyükelçi atamaları hep onay görmeyen durum ve davranışlardan sonra olunca ister istemez böyle bir durum ortaya çıkıyor.

Hem pasivize edildiler, sekreter görevi görüyorlar, fikirleri bile alınmıyor durumları, hem son yıllarda dışardan atanan Büyükelçilerin çok da onaylanmayan ve nahoş olaylardan sonra atanmış olmaları doğal olarak onları da kötümser yapıyor. Sordum, merak ettim. Dışişleri Bakanlığına girmek isteyen gençler hala çok mu diye? Durum neyse ki iyiymiş, tüm bu negatif ortam neyse ki o gençlerin hevesini kırmamış ama eskiden çok daha nitelikli adaylar başvururken onlar biraz kaybolmuş.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT