İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Dış politikaya “31 Mart” molası. Bakan Çavuşoğlu dış gezilerine ara verdi…

Last updated on 10 Ağustos 2019

Mart seçimlerine 25 günden kısa bir süre kaldı. Dikkat çeken  konu ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dış gezilerine mola verip, iç politikada daha çok görünür olması. Dikkatli bir göz hemen farkedecektir “Dış politikaya 31 Mart molası”  Bakan Çavuşoğlu için start almış durumda. Artan yurt içi gezileri ve verdiği iç politikaya yönelik mesajlar bunun en büyük göstergesi. Örneğin, İzmir’e yaptığı ziyarette taksi şoförleriyle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu taksilerde Haziran 2019’a kadar geçerli olan ÖTV indiriminin uzatılmasıyla ilgili çalışma yapacaklarının sözünü verdi.

Bakan Çavuşoğlu en son yurt dışı ziyaretini Ürdün’ün Ekonomik Büyümesi ve Fırsatlar: 2019 Londra Girişimi” başlıklı konferansa katılmak üzere  28 Şubat’ta İngiltere’ye yaptı. Çavuşoğlu o günden bu yana Türkiye’de… Sırasıyla Eskişehir’de, Bursa’da temaslarda bulundu. 3 Mart’ta İstanbul’da düzenelenen Avrupa Ülkelerinde Görevli Filistin Büyükelçileri İstişare Toplantısı kapsamında Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile bir araya geldi. BM Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı Genel Komiseri Pierre Krahenbüh ile görüştü. Ardından 4 Mart’ta Hatay’da, 5 Mart’ta Ağrı’da, 6 Mart’ta Bandırma’da, dün Balıkesir, bugün ise İzmir’de temaslarda bulunuyor.

Bakan Çavuşoğlu’nun yapmayı planladığı Irak ziyaretinin 31 Mart seçimleri sonrasına kaldığı anlaşılıyor. Belli ki birçok diğer yurt dışı ziyaret ya ertelendi ya da Bakan Çavuşoğlu’nu temsilen bir başka üst düzey diplomat Türkiye adına katılıyor. Örneğin  İslam İşbirliği Teşkilatı 46. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı 1-2 Mart 2019 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin evsahipliğinde Abu Dabi’de düzenlendi. Türkiye toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında bir heyetle katıldı. Yine Büyükelçi Sedat Önal bugün Türkiye ile AB arasındaki siyasi istişareler çerçevesinde Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreteri Helga Schmid başkanlığındaki bir heyetle Brüksel’de bir araya geliyor.

Dışişleri Bakanlığı ve Diplomatlar, Büyükelçilikler elbette çalışıyor. Bakanlığın Bakan katı belli ki 1 Nisan’a kadar çok da aktif olmayacak. Sokaklarımızı, meydanları almış görünen seçim heyecanı belli ki Balgat’ta da ağırlıkla hissediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!